Antakya kent dokusunda kullanılan çok yıllık süs bitkilerinin peyzajda kullanımları
Perennial ornamental plants usage in landscaping at Antakya city and surrounding area
- Tez No: 301079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hızlı nüfus artışı ve kentleşme ile birlikte, ekolojik dengenin temel unsuru olan açık ve yeşil alanlar önemli ölçüde azalmakta yerini beton bloklara bırakmaktadır.Buna karşı günümüzde ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam standartlarının artması ile dış mekân süs bitkilerine olan talep her geçen gün artmaktadır.İnsanlar beton yığını haline gelen kentlerde kendilerine yeşil alanlar (konut bahçeleri, yeşil balkonlar ) oluşturmakta ve dış mekân düzenlemelerinde tasarım bitkilerine önem vermektedirler. Bu durum yeşil alanlarda kullanılan çok yıllık tasarım bitkilerinin önemini artırmaktadır. Antakya; tarihi önemi, konumu ve iklim şartları ile zengin süs bitkisi varlığına sahip bir kenttir.Araştırmada materyal olarak; Antakya Kentindeki Toplu Konut Alanları ve parklar belirlenip tabakalama yapılarak içlerinden Toplu Konut alanları için; Uydu kent, Bahçelievler, Saraykent, Mozaik Sitesi, Emlak Evleri ve 600 Konutlar seçilmiş, Parklardan ise; Antakya parkı seçilmiş ve bu alanlarda kullanılan süs bitkileri; peyzajda kullanımları ve yeterlilik yönleriyle değerlendirilmeye çalışılmıştır.Halkın dış mekan süs bitkilerine karşı talebinin ortaya konulacağı ve toplu konut bahçelerinde ve parklarda kullanılan bitkilerin kullanım yönlerinin ve yeterliliklerinin araştırılacağı bu çalışmada ayrıca, peyzaj mimarlığının anlamı, önemi, peyzaj tasarımı teriminin anlamı ve kapsamı, peyzaj tasarımını etkileyen faktörler, bitkilerin işlevleri ve Antakya kentinde kullanılan bitkilerin özellikleri hakkında bilgiler verilmeye çalışılacaktır. Bu çalışma Antakya kenti konut bahçelerinin düzenlenmesinde kullanılan çok yıllık süs bitkilerin işlev ve önemlerinin belirtilmesi açısından önemlidir.Araştırmada; kent halkının tasarım bitkileri ile ilgili bilgileri, davranış biçimleri, tercih ve istekleri irdelenmeye çalışılacaktır. Bu nedenle kentte toplu konut alanları ve parklarda örnekleme yöntemine dayanarak 500 kişiye birebir 25 soru sorularak anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları değerlendirilerek, peyzaj tasarım çalışmaları yönünden alınması gereken önlemler ve halkın görüşleri doğrultusunda tasarım bitkilerine olan taleplerine ilişkin bilgiler sunulacaktır.Bu çalışma Antakya kenti ve yakın çevresinde kullanılan çok yıllık tasarım bitkilerinin belirlenmesi ve halkın istekleri, görüşleri ve bilinçlendirilmesi açısından büyük bir öneme sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid population growth and urbanization, the open and green areas, which are the main elements of ecological balance, decrease significantly and leave their places to concrete blocks. Trough increasing economical, social and cultural living standards, the request for outdoor ornamental plants is increasing everyday. In these cities with mass of concrete, the people constitute green areas (residence gardens, green balconies) and are giving more importance to ornamental plants for outdoor usage. This situation raises the importance of perennial ornamental plants used in green areas. Antakya; with historical significance, location and climate conditions, and a city with the existence of rich ornamental plants.In this study, cluster housing areas and parks in Antakya are used as study objects. For cluster housing areas following objects have been selected: Uydukent, Bahçelievler, Saraykent, Mozaik Sitesi, Emlak Evleri and 600 Konutlar, and for parks study, the Antakya Park has been selected as study object. In this study, the ornamental plants in these selected places, are tried to evaluate on utilization of the landscape.This study will not only try to show the peoples request for outdoor ornamental plants and the evaluation, usage and utilization of plants which are used in cluster housing areas and parks, but also will show the meaning and importance of landscape architects, explain the meaning and range of landscape conception, the affecting factors of landscape conception, the function of plants, and the characteristic description of plants which are used in the city of Antakya. This work is important, to significance the function and importance of the perennial ornamental plants which are used at cluster housing areas in the city of Antakya.In this research, the knowledge of the community on ornamental plants; their behaviours, desires and preferences will be examined. For this reason, public surveys of 25 questions are done with 500 people, by utilizing sampling method. After assessment of this survey, precautions regarding landscape design practices and community requests of ornamental plants will be presented.This study will have a high importance to assess usage of perennial ornamental plants, which are used and designed at residence gardens in Antakya and the local area. Also this work is of great importance, to create the awareness of the community and to present their opinion and desires.