Peyzaj düzenlemelerinde güncel sulama ve drenaj sistemleri uygulamaları
Current landscape regulations irrigation and drainage systems applications
- Tez No: 301078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Peyzaj Mimarlığında mühendislik çalışmaları kapsamında 6 temel konu vardır. Bunlar; Arazi plastiği, Arazi sirkülasyon sistemleri, Sulama, Drenaj, Aydınlatma ve peyzaj tasarımlarında oldukça sık yer verilen bazı hafif konstrüksiyon elemanlarının projelendirilmesinde yardımcı olabilecek basit mühendislik hesaplamalarıdır.Bitkilerin gereksinim duydukları su miktarı doğal olarak türlere göre farklılık göstermektedir. Başka bir deyişle her türün yararlanabileceği su düzeyinin azlığına ya da aşırı miktarda bulunmasına gösterdiği tolerans sınırları aynı değildir. Diğer yandan bitkilerin su aldığı ortam koşulları da sudan yararlanma düzeyini önemli ölçüde etkilemektedir. Dolayısıyla kullanılan bitkinin türü ile bu türün yetiştirileceği toprağın özellikleri, sulama sisteminin tasarımında göz önüne alınacak iki temel faktör olarak karşımıza çıkmaktadırHerhangi bir alandaki drenaj sistemlerinin planlanmasında yukarıda bahsedildiği gibi hem yüzey akışlarının ve hem de toprakaltındaki su hareketlerinin yarattığı sorunlara çözüm bulunması gerekmektedir.Bu bağlamda; Peyzaj mühendisliği çalışmalarında gelişen teknolojilerin sulama ve drenaj çalışmalarında güncel kullanımının ortaya konulması ve değerlendirilmesi, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are 6 main topics within the scope of engineering studies in Landscape Architecture. These are plastic land, land circulation systems, irrigation, drainage, lighting and landscape design that is quite common in some of the elements of lightweight construction engineering projects of the simple calculations that can help you.The amount of water needed by plants naturally vary according to species. In other words, the level of water shortage or the excess amount available to each species, there are not the same as the tolerance limits shown. On the other hand water the plants in the water, the environmental conditions significantly affectthe level of enjoyment. Therefore, this species can be bred with the type of plant used in the soil properties, irrigation system appears to be the two main factors to be taken into consideration in the design.As mentioned above, in any field in the planning of drainage systems and surface water flows and movements of both toprakaltındaki solutions to the problems created by the need to have.In this context, landscape irrigation and drainage engineering studies, emerging technologies, the introduction and evaluation studies of current usage, is the purpose of this study.