Üst çene tasarımı ve dental implantların statik analizi
Design of upper jaw and static analysis of dental implants
- Tez No: 301101
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dental implantlardan elde edilen başarıların uzun süreli olması ve hatta ömür boyu sağlıklı bir hayat sunması bu uygulamaya olan talebi gün geçtikçe artırmıştır. Bir veya birden fazla dişini çürüme, yaralanma veya hastalık sonucu kaybeden herkes dental implant uygulaması yaptırmaya aday olabilir. Kron veya köprü ile yenilenen dental implantlar bir dişin, birkaç dişin ya da tüm dişlerin yerini alabilirler. Bu uygulama sayesinde kişi daha estetik, sağlıklı ve güvenli dişlere sahip olabilir.Yapılan çalışmalar neticesinde dental implantların boyun bölgesinde ve implant-abutment bağlantı noktasında mikro hareketlilikler dolayısıyla deformasyonların oluştuğu gözlenmiştir. Bu çalışmada, bağlantı noktalarındaki mikro hareketliliklerin giderilmesine yönelik implant tasarımları ve bunların deformasyon analizleri paket programlar yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Benzer çalışmalarda kullanılan çene kemiği modelinin aksine, tasarlamış olduğumuz implantlar 3 boyutlu tarayıcılar vasıtası ile elde edilmiş alt ve üst çene modeli üzerine yerleştirilmiştir. Bu sayede daha gerçekçi ve çözüme yönelik analizlerin yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Successful long-term achievement results and its opportunities that present lifelong health have caused to an increase in their usage in many clinical implementations. Each of patients?s who has lost one or more teeth because of tooth decay, injury or illness are potential candidates for dental implant operations. The dental implants which renewed with crown or bridge can take place of only one tooth, more than one teeth or all mouth. Due to these operations, patients can have aesthetic, healthy and safety teeth.According to studies, Deformations were observed at implant-abutment connection points and neck regions of dental implants because of the micro movements at these regions. In this study, new implant models were designed to remove micro movements at connection points and their deformation analyses were observed with the help of Finite Element Methods. Contrary to well known jaw models which are being used for analyses, our newly designed dental implants placed on the upper and lower jaw bone which was obtained with 3D scanners. We aimed to have more reliable and solution oriented results with this detailed 3D model.