Doğalgaz yakıtlı bireysel ısıtma sisteminin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analyses of a natural gas-fired residential heating system
- Tez No: 301100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, doğalgaz yakıtlı bireysel bir ısıtma sistemi farklı çalışma şartları altında deneysel olarak incelenmiştir. Deney tesisatı; kombi, farklı yüzey alanlarına sahip üç adet radyatör ve gaz analiz cihazından oluşmaktadır. Su sıcaklığı, su debisi, gaz debisi ve dış hava sıcaklığı gibi değiştirilebilen sistem parametreleri ile yapılan deneyler sonucunda elde edilen değerler Mühendislik Denklem Çözücüsü (Engineering Equation Solver, EES-V8.901-3D) yazılımı kullanılarak geliştirilen bir programda kullanılarak sistemin enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Ayrıca değiştirilen sistem parametrelerinde kombinin bacasından atılan egzoz gazlarının da analizi yapılmıştır.Su sıcaklığı ve su debisi arttırıldığında ortama verilen ısı miktarı, radyatörde üretilen entropi miktarı ve tersinmezlikler artmıştır. Fakat, gaz debisindeki artış miktarı fazla olmadığından, ısı miktarı, entropi üretimi ve tersinmezlik değerlerinde fazla değişim olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, natural gas-fired residential heating system is examined experimentally in different operating conditions. Experimental study consists of a combi boiler, three radiators with different surface areas and a gas analyzer. In the experiments, system water?s heat, water flow rate, gas flow rate and ambient air temperature are changed and results are used in the program developed in EES (Engineering Equation Solver (EES-V8.901-3D) for energy and exergy analyses. Additionally, exhaust gases are analyzed in these variable system parameter conditions.As system water temperature and flow rate are increased, the amount of heat transfer to the room, generated entropy and irreversibilities increased. However, because of the low amount of increase in gas flow rate, the amount of heat transfer to the room, generated entropy and irreversibilities have not changed noticeably.