Akut hemorajik ve iskemik inmede serum leptin ilişkisi
The relationship between serum leptin level in acute hemorrage and ischemia stroke
  1. Tez No: 301171
  2. Yazar: SEBİHA CANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UFUK ALUÇLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Leptin, enerji alımı ve tüketimini düzenleyen, protein yapısında, vücutta birçok sistemi etkileyen, adipoz dokudan salgılanan bir hormondur. Sitokinlere olan benzerliği nedeniyle klas 1 sitokin reseptör ailesinden sayılmaktadır. Leptinin sitokinlere benzerliği, inflamasyon, ateroskleroz ve hipertansiyon ile ilişkisi sebebi ile inme patogeneziyle ilişkili olabilir. Bu çalışmada, iskemik ve hemorajik inme geçiren hastalarda akut dönemde serum leptin düzeyleri ile inme ilişkisi araştırıldı.Akut iskemik inme tanısı alan 53 hasta ile akut hemorajik inme tanısı alan 40 hasta, kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet dağılımı uyumlu 50 sağlıklı birey prospektif olarak değerlendirmeye alındı. Hastalardan inmeyi takiben ilk 24 saat kan örnekleri alınarak serum leptin düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Leptin, in protein structure, regulatory energy intake and consumtion, affecting many systems in the body is a hormone secreted by adipose tissue. Because of its similarity to cytokines, it is considered as of the class 1 cytokine receptor family. Because of its relationship with inflammation, atherosclerosis and hypertension the similarity of leptin to cytokine may be associated with the pathogenesis of stroke.İn this study; the relationship between serum leptin levels and stroke is investigated in patients with ischemic and hemorrahagic stroke in acute stroke. 53 patients with a diagnosis of ischemic, 40 patients with a diagnosis of acute hemorragic stroke and as a control group of age and gender macthed 50 healty subjects are evalueted prospectively. Following the first hour of stroke patients, serum leptin levels are measured by taking blood samples.