Glial tümörlü dokuların FISH yöntemi ile amplifikasyon ve delesyon paternlerinin araştırılması
The investıgation of glıal tıssues tumours' amplıfıcation and deletion patterns with FISH method
  1. Tez No: 301209
  2. Yazar: CEYLAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gliomalar beyin dokusundan kaynaklanan tümörler arasında en sık gözlenen olup histopatolojik olarak çeşitli alt grupları ve malignite dereceleri vardır. Dünya Sağlık Örgütü Sınıflamasına göre Glioblastoma Multiforme (GBM) (evre IV), gliomalar arasında en malign olanı ve en sık görülenidir. Tümörü oluşturan genetik mekanizmalar henüz açıklığa kavuşturulamamıştır.Son yıllarda beyin tümörü dokusunun fenotipik özelliklerinin yanı sıra genetik özelliklerinin de önemli olacağı düşünülmekte ve bununla ilgili birçok moleküler sitogenetik (FISH) ve moleküler analizler (Array CGH, Southern blot vb. ) kullanılarak yeni araştırmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı'na başvuran ve Patoloji Anabilim Dalı tarafından histopatolojik olarak incelenerek ?Glioblastoma Multiforme? tanısı alan 40 olgu çalışılmıştır. Bu çalışmada alınan doku örneklerinde moleküler sitogenetik (FISH) analiz yöntemi kullanılarak, son yıllarda GBM hastalarında prognozun belirlenmesinde etkisi olduğu düşünülen ve üzerinde çalışılan genlerden MDM2 ve CDK4 genleri için amplifikasyon ve RB1 geni için delesyon paternlerinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışmaya dahil edilen toplam 40 GBM'li olgunun 26'sı(%65) erkek, 14'ü(%35) kadın, olguların yaş ortalaması 55,45± 2,25, sağ kalım süresi ortalaması 11,17±1,07 olarak tespit edilmiştir.Bu çalışmada incelenen primer GBM'li olgular; %62,5'inde (25/40) MDM2 gen bölgesinde amplifikasyon, %60'ında (24/40) CDK4 gen bölgesinde amplifikasyon ve %47,5 (19/40) RB1 gen bölgesinde delesyon saptanmıştır.Türkiye'de Glioblastoma Multiforme'li olgularla yapılan bir çalışmaya rastlanılmamış olup CDK4 ve RB1 gen bölgeleri için Array CGH ve Southern blot yöntemleri kullanılmıştır. Bizim çalışmamız, GBM'li olgularda FISH yöntemi uygulanarak MDM2, CDK4 ve RB1 genlerinin incelendiği ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cause of brain tissue Glioblastoma Multiforme (GBM) the most observe tumour between all tumours and being histopatologic it has different under groups and malignite degree. Acording to World Health Organization Glioblastoma Multiforme is the most observe and the most being malign between GBM?s and not yet the genetic mechanizms which creat the tumour can be explain.İn the last years it is considered not only phenotypic characteristics of brain tumours tissue but olso genetic characteristics will be important in this subject, new researches are being done with using lots of molecular cytogenetic (FISH) and molecular analiysis. In our study we examined 40 patients that applied Neurosurgery Department in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine and histopathologically diagnosed as ?Glioblastoma Multiforme? by the Pathology department. In this study we aim to determine amplification of MDM2, CDK4 and RB1 gene deletion patterns which are supposed to be markers for the prognosis in patients with GBM in recent years via molecular cytogenetic methods (FISH).Total of 40 patients with GBM occured from 26 male (65%), 14 female (35%), the age average of the patients 55,45±2,25 and the survival period average is determined to be as 11,17±1,07.In our study the cases including primer GBM; in 62,5% (25/40) amplification in MDM2 gene region, in 60% (24/40) amplification in CDK4 gene region and 47,5% (19/40) deletion in RB1 gene region.There is a study in Turkey that done with Glioblastoma Multiforme patients by Arrey CGH and Southern bloting for detecting CDK4 and RB1 genes. Therefore, this present study can be seen as the first study which examines the MDM2, CDK4 and RB1 genes together with using FISH methods in the cases of GBM.