Ganoderma lucidum'un (kırmızı reishi mantarı) dişi genital sistem üzerine etkisinin mikroskobik olarak incelenmesi
Mıcroscopıc ınvestıgatıon of ganoderma lucidum?s (red reishi mushroom ) effects on the female genıtalsystem
  1. Tez No: 301208
  2. Yazar: GÖKSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK BURUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ganoderma lucidum, özellikle Çin başta olmak üzere bütün dünyada alternatif tıp tarafından kullanılan bir mantar türüdür. Dünyanın pek çok ülkesinde `'Ölümsüzlük Mantarı'' olarak bilinmektedir. Geleneksel ilaçların tek aktif madde içerdiği ve bu tek bileşenin çeşitli hastalar üzerinde klinik denemelerde ve kapsamlı hayvan çalışmalarında etkili ve güvenli olarak denendiği bilinmektedir. Buna karşılık, Ganoderma lucidum hakkında yeterli sayıda çalışma bulunmadığından Ganoderma ürünlerinin, farmakolojik gereksinimler ve ilaç kontrol yasalarını karşılamaması nedeniyle bu konuda güçlükler bulunmaktadır.Bu çalışmada, Ganoderma lucidum'un (Kırmızı Reishi Mantarı) dişi genital sistem üzerine etkisinin histolojik olarak ışık mikroskobik düzeyde incelenmesi amaçlandı. Çalışmamızda 40 adet, 200±250 gram ağırlığında Spraque-Dawley türü erişkin dişi sıçan kullanıldı. Deney hayvanları kontrol, Ganoderma lucidum, Ganoderma lucidum+C vitamini ve C vitamini deney grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunu oluşturan toplam 10 adet sıçan 15 gün süreyle standart pelet yem ve normal çeşme suyu ile beslendi. Ganoderma lucidum deney grubunu oluşturan toplam 10 adet sıçana 15 gün boyunca gavaj ile Ganoderma lucidum ekstratı (600mg/kg) verildi. Ganoderma lucidum+C vitamini deney grubunu oluşturan toplam 10 adet sıçana 15 gün süreyle gavaj ile Ganoderma lucidum ekstratı ve intraperitonal olarak C vitamini (100mg/kg) verildi. C vitamini deney grubunu oluşturan toplam 10 adet sıçana 15 gün süreyle intraperitonal olarak C vitamini verildi.Sonuç olarak, yaptığımız bu çalışmada uygulanan doz ve sürede Ganoderma lucidum'un sıçan dişi genital sistemi üzerine herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Ganoderma lucidum, is a mushroom which used for alternative medicine worldwide particularly in China, also known as ?Immortality Mushroom?. Traditional medicines usually contain a single active compound, and it is well-known that this single-compound has been found to be efficient and safe in preclinical models and several animal studies. However, there are some difficulties in using the preparations of Ganoderma, which do not meet the pharmacological requirements and drug control regulations due to lack of the well-designed studies.The present study aimed to investigate the effects of Ganoderma lucidum (Red Reishi mushroom) on female genital system histologically by light microscopy. 40 adult female Sprague-Dawley rats weighing 200-250g were used in the experiments. Study animals were divided into 4 groups as control, Ganoderma lucidum, Ganoderma lucidum + vitamine C, and vitamine C groups. Total 10 rats in the control group fed with standart pellet chow and tap water for 15 days. Total 10 rats in the Ganoderma lucidum group received Ganoderma lucidum extract (600mg/kg) by gavage for 15 days. Total 10 rats in the Ganoderma lucidum+ vitamine C group received Ganoderma lucidum extract by gavage and vitamine C intraperitoneally (100mg/kg) for 15 days. Total 10 rats in the vitamine C group received only vitamine C intraperitoneally for 15 days.In conclusion, the results of the present study revealed no unfavorable effects of Ganoderma lucidum on rat female genital system at that dose and duration of exposure.