Kemoterapi alan jinekolojik kanserli hastaların hemşirelik bakım memnuniyetlerinin belirlenmesi
Determinig satisfaction of nursing care patients who receiving chemotherapy diagnosed as gynecologic cancers
- Tez No: 301217
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kemoterapi Alan Jinekolojik Kanserli Hastaların Hemşirelik BakımMemnuniyetlerinin BelirlenmesiBu araştırma, jinekolojik kanser tanısı alan hastalarınhemşirelik bakım memnuniyetlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştanımlayıcı bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemini, şubat-ağustos 2009 tarihleriarasında ayaktan kemoterapi alan, iletişim sorunu olmayan, bilinci açık,okur-yazar, en az ikinci kemoterapi kürünü almış hastalar oluşturmuştur.Araştırma için Gazi Üniversitesi hastanesinden 20 hasta ve HacettepeÜniversite hastanesinden 60 hasta alınmıştır.Araştırmada kullanılan veri toplama formu araştırmacıtarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanmıştır. Kemoterapiuygulanan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyinibelirlemek amacıyla Köşgeroğlu ve ark.
Özet (Çeviri)
Determinig Satisfaction Of Nursing Care Patients Who ReceivingChemotherapy Diagnosed As Gynecologic CancersThis study is done in order to determine the satisfaction ofnursing care for the patients who diagnosed as being gynecologic cancersand having been treated via chemotherapy.Research sample was composed of patients who have notcommunication problems, conscious, to be able to read and write, patientswho received chemotherapy ambulatory at the least second cure betweenthe dates February-August 2009. The sample of the research consist of 20patients from Gazi University Hospital and 60 patients from HacettepeUniversty Hospital.Research data has been collected by a questionnaire whichprepared relevant to literature, and for determination of chemotherapypatients satisfaction from the care given to them by nurses ?Measure ofsatisfaction of nursing care for patients receiving chemotherapy? whichdeveloped in 2004 by Köşgeroğlu et al was used.For the evaluation of the data were used percentagenumbers, Mann-Whitney U and fisher?s tests.At the end of the study, the average scores of satisfaction ofpatients treat in Gazi üniversity hospital is found 108,7 and 134,9 inHacettepe Universty Hospital.