Jinekolojik kanserli kadınlara verilen öz bakım eğitiminin öz bakım gücüne ve semptom kontrolüne etkisi
The effect of self-care education on self-care agency and symptom control in women with gynecological cancer
  1. Tez No: 827080
  2. Yazar: SAADET NAZLI KUBİLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, jinekolojik kanserli kadınlara verilen öz bakım eğitiminin öz bakım gücü ve semptom kontrolüne etkisini belirlemek amacıyla; ön test son test kontrol gruplu girişimsel nitelikte yapılmıştır. Araştırma, bir üniversite hastanesinin jinekoloji servisinde Kasım 2019- Temmuz 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, belirtilen tarihler arasında jinekoloji servisine kemoterapi (KT) almak için başvuran ve araştırma katılım kriterlerine uyan 30 deney, 30 kontrol olmak üzere toplam 60 jinekolojik kanserli hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ)', 'Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ)' ve“Doğu Kooperatif Onkoloji Grubu Performans Skoru (ECOG PS)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik dağılımlar, aritmetik ortalama, standart sapma, Ki-kare testi, Mann-Whitney-U testi, t test, Pearson ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada deney grubundaki hastaların ön test ÖBGÖ puan ortalamasının 115,03±15,85; son test puan ortalamasının 125,80±10,79 olduğu bulunmuştur. Kontrol grubundakilerin ön test 115,03±14,38, son test 122,83±10,35 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of self-care education on self-care agency and symptom control in women with gynecological cancer; pre-test and post-test were conducted in a experimental manner with the control group. The research was carried out in the gynecology ward of a university hospital between November 2019 and July 2021. This study was conducted with 60 patients with gynecological cancer, 30 of which were experimental and 30 control, who applied to the gynecology service for chemotherapy (CT) between the specified dates and met the research participation criteria. 'Personal Information Form', 'Self-Care Agency Scale (SCAS)', 'Edmonton Symptom Identification Scale (ESAS)' and 'Eastern Cooperative Oncology Group Performance Score (ECOG PS)' were used to collect data. Percentage distributions, arithmetic mean, standard deviation, Chi-square test, Mann-Whitney-U test, t-test, Pearson and Spearman correlation coefficient were implemented for analysis of the data. In the study, the pre-test SSRI score average of the patients in the experimental group was 115.03±15.85; the post-test mean score was found to be 125.80±10.79. It was determined that those in the control group were 115.03±14.38 in the pre-test and 122.83±10.35 in the post-test.