Askeri hastanelerde çalışan hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
To determine levels of psychological hardiness and burnout in nurses who work in military hospitals
- Tez No: 301216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYİŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, askeri hastanelerde çalışan hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1 Mart- 1 Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara GATA' da çalışan 650 hemşire oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından bilgilendirildikten sonra kendi isteği ile araştırmayı katılmayı kabul eden ve anket formunu tam olarak dolduran 519 hemşire araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Kİ-kare, aritmetik ortalama, ortanca ve yüzdelik hesapları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; sosyo- demografik özelliklerden yaş, medeni durum, öğrenim durumunun etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A descriptive research was done with the aim of determining the levels of psychological hardiness and burnout in nurses who work in military hospitals. Research was established universe of 650 nurses, working for Gulhane Military Medical Academy in Ankara between March 1 2011 to April 1 2011. 519 nurses were included research who agreed to participate research and complete the survey form at his own request after being informed by the researcher. Chi-square, the arithmetic mean, median and percentile calculations were used for statistical analysis of the data. According to research findings, age, marital status and educational status were found to be effective in socio-demographic features.