Çeşitli diz sakatlıklarında izokinetik değerlendirme sonuçları
- Tez No: 30123
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALP KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
- 63 - DZET Bu çalışma GATA Spar Hekimliği Uygulama ve Araştırma La- baratuvarına 1989 yılında çeşitli diz problemleri ile başvuran 30 hasta ve kontrol grubu olarak seçilen 3D sağlıklı kişi üze rinde yapılmıştır. 60 deneğe“Cybex II”izokinetik sisteminde diz test pro tokolüne uygun olarak 60/sn, 180/sn ve 240 /sn de test uygulan mıştır. Sağlam ve hasta gruplarda aşağıdaki parametreler ince lenmiştir : 1. Peak Tork 2. Agonist/Antagonistik oran 3. Tork/Uücut ağırlığı oranı k. Tork Hızlanma Enerjisi 5. Total İş 6. Ortalama Güç İstatistiki olarak sonuçlar değerlendirildiği zaman izokinetik sistemlerin kasın fonksiyonel dinamiğinin değer lendirilmesinde ve rehabilitasyon programlarında esas teşkil etmek üzere yararlı sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- ek - SUMMARY Thie study was conducted in 3D patients with knee disorders and a contra! group of 3D healty subjects referred to Sports Medicine Research and Application Laboratory of Gülhane Military Medical Academy. 6D People of the both groups were tested by Cybex II izokinetic system in terms of knee test protocol at SO, 180 and 240 degree/sec. speeds. Following parameters were studied : 1. Peak Torque 2. Agonist/Antagonist muscular strength ratio 3. Torque/Body weight ratio. k. Torque acceleration Energy. 5. Total Work. 6. Average Power. In statistical analysis, results showed that izokinetic system was an useful tool as a basis to the evaluation of functional dynamics and rehabilitation programmes.