Kistik fibrozis tanısıyla izlenen hastaların ve ailelerinin hastalıkla ilgili bilgi düzeyleri ve tedaviye uyum oranlarının araştırılması
Evaluation of Disease Knowledge and Treatment Compliance Rates in Children With Cystic Fibrosis and Their Parents.
- Tez No: 301236
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
DİCLE SARGIN I., Kistik fibrozis tanısıyla izlenen hastaların ve ailelerininhastalıkla ilgili bilgi düzeyleri ve tedaviye uyum oranlarının araştırılması.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları UzmanlıkTezi. İstanbul, 2011. Kistik fibrozis (KF), yoğun tedaviler gerektiren kronik birhastalıktır. Tedavi uyumu hastalığın morbidite ve mortalitesi açısından önemtaşımaktadır. Uyumun arttırılabilmesi için öncelikle uyumu etkileyen faktörleraraştırılmalıdır. Bu çalışma KF hastalarının hastalıkla ilgili bilgi düzeyleriniölçmek, tedavi uyum oranlarını ve uyumu engelleyen faktörleri belirlemek içinyapılmıştır. Çalışmaya 1-21 yaş arası 86 KF'li çocuk katıldı. Çocukların veailelerinin hastalıkla ilgili bilgi düzeyleri (HBD) ile tedavi uyum oranları yüzyüzeyapılan standardize anketlerle ölçüldü. Çocuklar hastalıkla ilgili soruların%66,4'üne doğru cevap verirken, ailelerde doğru oranı %70,7'ydi.
Özet (Çeviri)
DİCLE SARGIN I., Evaluation of Disease Knowledge and TreatmentCompliance Rates in Children With Cystic Fibrosis and Their Parents.Marmara University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics. İstanbul,2011.Cystic fibrosis is a chronic disease requiring intensive treatment regimen.Compliance to treatment is important for morbidity and mortality. This study wasperformed to measure knowledge level, compliance rates and determine the factorsaffecting compliance. 86 children with cystic fibrosis between the ages of 1-21 wereincluded in the study. Children's and parents' knowledge and compliance levelsevaluated using face-to-face standardized questionnaires. The rate of true answerswas 66,4% for children and 70,7% for parents.