Laparatomi geçiren hastalarda preoperatif oral pregabalin ve peroperatif intravenöz lidokain infüzyonunun postoperatif morfin gereksimine etkisi
The effects of preoperative oral pregabalin and perioperative iv lidocaine infusion on postoperative morphine comsumption
- Tez No: 301237
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP ETİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızın amacı; laparatomi geçiren hastalarda preoperatif oral pregabalin ve peroperatif iv lidokain infüzyonunun postoperatif morfin tüketimi, yan etkiler, hasta tatmini, mobilizasyon, barsak sesleri başlama, defekasyon ve taburculuk süresine etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktır.Çalışmamızda 18-65 yaş arası elektif laparatomi geçirecek 80 hasta plasebo kontrollü, randomize, çift kör olarak 4 gruba (n=20) ayrılmıştır. Grup K'ya (kontrol-plasebo) preop 12 saat önce ve operasyon sabahı plasebo kapsül içirildi ve peroperatif 6 cc/s 0.9 NaCl infüzyonu yapıldı. Grup L'ye operasyondan 12 saat önce ve operasyon sabahı plasebo kapsül içirildi ve peroperatif 1.0 mg/kg bolus ardından 2 mg/kg/s lidokain infüzyon uygulandı. Grup P'ye operasyondan 12 saat önce ve operasyon sabahı 150 mg pregabalin içirildi, operasyon sırasında % 0.9 NaCl infüzyonu yapıldı ve Grup PL'ye operasyondan 12 saat önce ve operasyon sabahı 150 mg pregabalin içirildi, peropeatif l.0 mg/kg bolus ve 2 mg/kg/s lidokain infüzyonu uygulandı. Tüm hastalarda anestezi indüksiyonu 5-7 mg/kg tiyopental sodyum ve 0.1 mg/kg vekuronyum bromid iv ile, anestezi idamesi 1 MAC desfIuran ve O2 içinde %7O N20 ile sağlandı. Peroperatif kalp atım hızı (KAH), ortalama arteriyel kan basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu ve tidal-sonu karbondioksit basıncı 30 dk aralar ile kaydedildi. Postoperatif dönemde VAS
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate and compare the effects of preoperative oral pregabalin and perioperative iv lidocaine infusion on postoperative morphine comsumption, adverse effects, patients? satisfaction, mobilization time, first defecation time and discharge time in patients undergoing laparotomy.80 patients aged between 18-65 years, undergoing elective laparotomy were randomly divided into 4 groups (n=20). In Group K (Control-placebo), patients had placebo capsules 12 hours prior to operation and at the morning of operation and 6 cc/h NaCl 0,9% was infused during operation. In Group L patients had also plasebo capsules and lidocaine 1mg/kg iv bolus dose followed by 2mg/kg/h infusion was adminestered perioperatively. In Group P, patients had 150 mg oral pregabalin 12 h prior to operation and at the morning of operation and NaCl 0.9% was infused during operation. In Group PL, patients had 150 mg oral pregabalin 12 h before operation and at the morning of operation and lidocaine 1mg/kg iv bolus dose followed by 2mg/kg/h infusion was administered peroperatively. Anesthesia was induced with 5-7 mg/kg thiopental sodium and 0.1 mg/kg vecuronium bromide iv and maintained with 1 MAC desflurane with N2O 70% in oxygen in all patients. Heart rate, mean arterial blood pressure, peripheric oxygen saturation and end-tidal carbondioxide pressure were recorded with 30 minutes intervals during operation. Postoperatively morphine were administered iv until Visual Analogue Scale(VAS) < 30, and iv patient controlled analgesia (IVPCA) was started.