Meme karsinomlarında PTEN, PAKT, p53 ekspresyonu ve klinik, prognostik parametrelerle ilikisi
PTEN, PAKT, p53 expressıon and the relatıonshıp between clınıcal, prognostıc parameters ın breast carcınoma
  1. Tez No: 301244
  2. Yazar: AYŞE BURCU TÜZÜNER ERGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Memenin invaziv duktal karsinom olgularında PTEN, pAKT, p53 ekspresyonlarının araştırılması ve klinik, prognostik parametrelerle ilişkisi.Gereç ve Yöntem: 82 invaziv duktal karsinom olgusunda PTEN, pAKT, p53 immünekspresyonu“streptavidin-biotin horseradish peroksidaz”yöntemi ile gösterildi. Bu reseptörlerin immünekspresyonlarının sıklığı, birlikte ekspresyonları ile birlikte tümör evresi, derecesi, lenf nodu tutulumu, hormonal durumu ve klinik takip sonuçları gibi parametreler ile prognostik önemi araştırıldı.Bulgular: 82 olgunun 25'inde (%31) PTEN immünekspresyonu negatif olup immün reaktif skorlamaya (IRS) göre 24'ünde (%29) düşük, 58 (%71) olguda yüksektir. 22 olguda (%73) pAKT immünekspresyon oranı %10'dan fazladır. %50'den fazla oranda p53 immünekspresyonu ise 9 olguda (%11) saptanmıştır.Olgulardaki pN evresi ile %50'lik PTEN (PTEN50) immünekspresyon oranı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı olup pN evresi arttıkça PTEN50 azalmaktadır (p=0.034). Ayrıca olgular lenf nodu metastazı olanlar (N0) ve lenf nodu metastazı olmayanlar (N 1,2 ve 3) şeklinde gruplandırıldığında %50'den az oranda PTEN ekspresyonu izlenen olguların %68'inde lenf nodu metastazı saptanmış olup, bu ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.025). Immün reaktif skorlamaya (IRS) göre ise PTEN skoru (S) 0 bulunan olguların %71'inde lenf nodu metastazı olduğu, S 3 bulunan olguların %78'inde lenf nodu metastazı olmadığı saptanmış olup PTEN IRS ile pN arasındaki bu ilişki de istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.003). pN0 ve pN1 olan olgulardaki PTEN ekspresyon oranı da %50'den azdır ve bu ilişki de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.007). Ayrıca istatistiksel olarak IRS sistemine göre PTEN boyanma şiddeti ile lenfovasküler invazyon (LVI) varlığı arasında da anlamlı bir ilişki saptanmıştır ve S 0 olan olguların %71'inde LVI görülmemiştir (p=0.048). PTEN IRS sistemine göre S 0 olan olguların %96'sında c-erbB2 negatif bulunmuş olup aralarındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.015). Ayrıca bu iki grup arasında yapılan ?posthoc? analizinde de PTEN S 0 ve diğer (S 1,2,3) ile c-erbB2 ekspresyonu arasında anlamlı bir korelasyon mevcuttur (p=0.046).Patolojik tümör evresi (pT) ile %10'luk pAKT immünekspresyonu (pAKT10) arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı olup %10'dan fazla oranda pAKT eksprese eden olguların %97'si daha ileri patolojik tümör evresindedir (pT3 ve 4)(p=0.022).İmmünohistokimyasal olarak %50'lik p53 immünekspresyonu (p5350) ile genel nüks ve uzak nüks arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0.004; p=0.023). Buna göre p53 ekspresyon oranı %50'den az olan olgularda genel ve uzak nüks izlenmemiştir.Sonuç: Çalışmamızın sonucunda PTEN ekspresyon kaybı gösteren invaziv duktal karsinom olgularında lenf nodu metastazı ve lenfovasküler invazyon varlığı ilişkisi, ayrıca c-erbB2 negatifliği saptanması; pAKT ekspresyonunda artış saptanan olguların ileri tümör evresinde olması; p53 overekspresyonu olan meme karsinomlarının genel ve uzak nüks ile ilişkili olması sonucunda, bu üç parametrenin invaziv duktal karsinom olgularında kötü prognostik faktör olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the correlation between the expression of PTEN, pAKT, p53 and clinical, histomorphologic parameters in order to predict the prognosis in invasive ductal carcinomas of the breast.Material Method: 82 invasive ductal carcinomas of the breast has been studied for PTEN, pAKT and p53 by streptavidin- biotin horseradish peroxidase method. The frequency of expression of the antibodies, their coexpressions and their correlations with the histopathological prognostic parameters as tumor stage, grade, lymph node status, hormonal status and clinical parameters have been analized.Results: Of the 82 tumours , 25 (31%) were PTEN negative and according to immune reactive scoring system (IRS) 24 (29%) showed decreased, 58 (71%) increased PTEN expression.