?AIRTRAq? laringoskop ve ?Macıntosh? laringoskop ile yapılan endotrakeal entübasyon sonrası oluşan sempatik yanıtın karşılaştırılması
  1. Tez No: 301243
  2. Yazar: MURAT ACAREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÖMER AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı Airtraq®(Prodol Meditec, Vizcaya, Spain) ile Macintosh laringoskop ile yapılan endotrakeal entübasyon sonrası oluşan hemodinamik yanıtların karşılaştırılmasıdır.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Komite onayı alındıktan sonra yazılı bilgilendirilmiş onam formları alınan, ASA I grubunda, 18-65 yaş arasında, havayolu anatomisi Mallampati I ve II grubunda olan, elektif cerrahi geçirecek 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 (n:30) gruba ayrıldı. Tüm hastalara kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), tidal sonu karbondioksit basıncı (ETCO2) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) monitörizasyonu yapıldı. 1.gruptakiler Macintosh laringoskop, 2. gruptakiler Airtraq laringoskop ile entübe edildi. Tüm hastaların anestezi indüksiyonundan önce (preop), indüksiyondan sonra (0.dk), havayolu sağlama girişiminden sonra ilk 5 dk süresinc bir dakika aralar ile hemodinamik parametreleri kaydedildi. Kaydedilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Her iki grup arasında, demografik özellikler, ASA fizyolojik skor ve Mallampati sınıfları bakımından anlamlı bir farklılık yoktu. Her iki grup arasında preoperatif, 0.dk, 1.dk, 2.dk, 3.dk, 4.dk, ve 5.dk sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçları ile kalp atım hızları değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the hemodynamic effects of the endotracheal intubation with Airtaq® (Prodol Meditec, Vizcaya, Spain) and Macintosh laryngoscopes.After Institutional Ethics Committe approval and patients? written consent, 60 patients aged between 18 ? 65 years, ASA I group, having Mallampati I - II scores and undergoing elective surgery were included in the study. Patients were randomized into two groups (n=30). Heart rate (HR), non-invasive systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), end-tidal carbondioksite pressure (ETCO2) and peripheral oxygen saturation (SpO2) monitorization were performed in all patients. Patients in the first and second gorups were intubated by Macintosh and Airtraq laryngoscopes respectively. Hemodynamic parameters of all patients were recorded before induction (preop), after induction (0 min), in every minute for 5 minutes after intubation. The recorded data were compared statistically.There were no significant difference between two groups regarding to demographic characteristics and Mallampati scores. There were no statistically significant difference in none of the periods by means of systolic, diastolic and mean arterial pressures and heart rate values in preoperative period and at 0., 1., 2., 3., 4., and 5. min (p>0,05).