Duedonal ülserli hastalarda oral olarak günlük gereksinimden fazla alınan kalsiyumun serum kalsiyum ve gastrin düzeylerine etkisi
- Tez No: 30126
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
G Z E T Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Tıp Fakültesi Gastroente roloji Bilim Dalında yatan duedonal ülserli hastalardan iki grup oluşturulmuştur. Hastalara çalışmanın birinci ve ikinci günlerinde diyet verilmemiş, açlık serum kalsiyum ve gastrin düzeyleri kendi kontrolleri olarak değerlendirilmiştir. İki gruptaki hastalara da onbeş gün süre ile diyet ile birlikte 12DD mg. kalsiyum verilmiştir. Kalsiyumun 1 gramı birinci gru ba 83D mi. süt ile, ikinci gruba ise GATA Baş Eczacılıkta hazır lanan kalsiyumlaktat ile, sağlanmıştır. Serum kalsiyum ölçümü, atomik absorbsiyon spektof otometre, serum gastrin ölçümü ise RIA ile saptanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede iki eş arasındaki farkın önem kontrolü, iki orta lama arasındaki farkın önem kontrolü kullanılmış, serum kalsiyum düzeyi ile serum gastrin düzeyi arasındaki ilişki korelasyon ile değerlendirilmiştir. Gereksinimden fazla miktarda oral olarak verilen kalsiyu mun, serum kalsiyum ve gastrin düzeylerinde anlamlı bir artışa neden almadığı, (P^0.D5) serum kalsiyum düzeyi ile serum gastrin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadığı saptanmıştır. Kalsiyumun parietal hücre de asetil kolin ve histamine aracı olması yolu ile asit sekresyonunda etkili olduğu, böyle ce içerdiği kalsiyum oranı nedeni ile ülser diyetlerinde kulla nılan sütün miktarını azaltmanın veya diyetten çıkarmanın haklı bir dayanağı olmayacağı savunulmuştur. -65-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thia study urns performed in Gastroenterology Department of Gülhane Military Medical Academy and Medical Faculty on 20 patients mho had duodenal ulcer. A diet containing 120D mgr. Calcium mas given ta the subjects daily and basal serum calcium and serum gastrin levels mere determined in 5 days intervals. Serum calcium and serum gastrin measurements yere,. perfor med by atomic absorbtion spectrophotometer and RIA respectively. Statistically, student (t) test and releation betueen serum calcium levels and serum gastrin levels mere interpreted by correlation It was determined that orally given calcium didn't elevate serum calcium and serum gastrin levels significantly (P>G,D5). It was also determined that there was no any significant corre lation betueen serum calcium and serum gastrin levels. (P>0,D5) It uas concluded that calcium was effective in acid secretion in parietal cells by stimulating acetly cholin and histamine, hence, decreasing amount of milk or excluding it in ulcer diets because of calcium content is not important. -66-