Çeşitli materyalden izole ve idantifiye edilen escherichia coli suşlarının patojeniteleri üzerinde bir çalışma
- Tez No: 30125
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada 95 gaita, 96 idrar ve 9 vagen sekresyo - nundan 200 E.Coli susu izole ve idantifiye edilmiştir. Fecesten izole edilen patojen suşlar, izole edilen tüm E.coli suş lar ının % 61.05 'ini oluşturur. Çalışmada E.coli sero- t ipler inin dağılımı saptandı. Patolojik materyalden daha çok E.coli 0.., _ K.-Q B, suşu izole edildi. Bu suş, feceste % 20, 111 58 4 ' ' idrarda % 12.5, vagen sekresyonunda % 11,11 olarak saptandı. Di ğer sonuçlar tablolar halinde gösterilmiştir (Tablo-V ve VI ' ). İdrarda izole edilen suşların cinse göre dağılımı yapıl mış ve kadın hastalarda % 77.08, erkek hastalarda ise fo 22.92 olarak bulunmuştur. Diyebilirizki, izole ve idantifiye edilen E.Coli suşla- rı seftriakson ( %73.5)ve sefotaxime ( %72.5 )'e duyarlıdır. An cak gentamycin ve nalidixic acid' e kolayca direnç kazanmakta dırlar. G-eniş spektrumlu antibiyotikler ve kemoterapötik ilaç lar E.coli enfeksiyonları tedavisinde geniş bir şekilde kullanılmaktadır lar. Ancak, ilaçla tedavi herzaman iyi sonuç vermemektedir. Çünkü, E.coli suşları kemoterapötik ajanlara di renç kaz anmaktadır lar. Bu nedenle antibiyoğram yapılarak en et kili antibiyotiğin seçilerek kullanılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 200 E.coli strains were, isolated and identified from 95 fecal, 96 urinary and 9 vaginal, specimens. The pathogenic species isolated from feces were fo 61.05 of all identified E.coli s trains. This percentage was f> 26.04 for urinary specimens. The distribution of E.coli serotypes was determined. Most ly E.coli 0__nK B strain was isolated from the pathological materials such as f> 20 in feces, % 12.5 in urine, fo 11,11 in vaginal secretions. The other results were shown in table (Tab lo V and VI ) 0 The sex distribution of isolated E.coli strains from urine was f> 77.08 for female patients and fo 22.92 male patients. We can say that E.coli species which have been isolated and identified from pathological materials are susceptible to seftriakson f> 73 »5 and sefotaxime f> 72,5, but they have been readily gaining resistance against gentamycin and nalidixic acid. Broad spectrum antibioitics and chemotherapeutic agents are widely used in the treatment of E.coli infect i ons. However medical therapy doesn't always produce good result. Because E. coli strains have been gaining resistance to chemotherapeutic agents and antibiotics So, it is suggested that the most effec tive antibiotic should be determined by antibiogram.