Premenapolaz ve postmenapozal dönemlerde tuba uterinanın histolojik yapısı
  1. Tez No: 30127
  2. Yazar: SEVGİ DİNÇKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada, sekizi premenapozal ve beşi postmenapozal hastalar dan alınan tuba uterinaların ampulla, infundibulum ve fimbriya bölgeleri ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Çalışmaya alınan hastalardan dokuzunun serumlarında hipofiz ve over hormonları radioimmunoassay ile saptandı. Premenapozal dönemde tüplerin lümenlerinin labirent oluşturacak biçim de mukoza kati antıl arıyla dolu olduğu görüldü. Ampulla bölgesinin yüksek prizmatik olan epitelinde silli hücrelerle salgı hücreleri hemen hemen aynı oranlarda olduğu halde, infundibulum ve fimbriya bölgelerinde si İli hücre sayısı daha fazlaydı. Kas tabakası ampulla bölgesinde içte sirküler, dışta longitudinal bir düzenlenme gösterirken fimbriyalarda bu düzenin bozularak, kas fibrillerinin damarlar arasında bir ağ oluşturdukları gözlendi. Menapozdan sonra 3-5 yıl geçmiş hastalarda mukoza katlantıları azalmış, ancak epitel boyunda ve sil miktarında bir değişiklik olmamıştı. 10 yıllık postmenapozal hastalarda ise, mukoza katlantılarının silindiği, epitel boyunun yassı Taştığı ve hatta fimbriyalarda yer yer döküldüğü görüldü. Bu hastalarda ampulla ve fimbriyalarda sil kaybı olduğu da dikkati çekti. Tüp duvarında bulunan kas fibrillerinin kalın kollagen fibrill eri e çevrilmiş ince demetler halinde uzanırken, katlantıların içinde aşırı kolla gen artışı olduğu ilgiyi çekti. Uzun süre östrojen tedavisi alan 10 yıllık postmenapozal hastalarda histolojik yapının geriye dönerek, epitel boyunun yükseldiği, silli hücrelerin arttığı, kollagen miktarında ise azalma olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ampulla, infundibulum and fimbria of 8 premenapausal and 5 post- menapausal patients were examined at the light microscopic level. The hypophyseal and ovarian hormones of 9 of these patients were studied with radioimmunoassay. In the premenapausal period, the lumina of the tubes were filled with mucosal folds which formed a labrynth like system. They were lined with a tall columnar ciliated epithelium. In the ampullary region, the ciliated and secretory cells were almost equal in number, while there were more ciliated cells in the infundibulum and fimbria. The muscularis consists of two layers of smooth muscle bundles inner circular, outer longitudinal. In the fimbriae the muscle bundles form a network between the blood vessels. About 3-5 years after menapouse, the mucosal folds were found to decrease in number and height but the height of the epethelium and the cilia were not c "hanged. About 10 years after menapouse, the mucosal folds were reduced to a few low ridges. The epithelium was low and devoid of cilia. In some regions the epithelium was desquamated. In these patients the collagen content of the lamina propria was remarkably increased. In 10 years postmenapousal patients who received estrogen therapy for a long period, the structure resembled that of the premenapausal patients. The mucosal folds, the epithelium and the cilia increased in number and height and the collagen content was decreased.