Mide hücre metaplazisi ile karakterize hastalarda H. pylori ve HSV-2 insidansının kültür ve serolojik metodlarla tespiti
The Determination of H. pylori and HSV-2 incidence in the patients characterized with gestric cell metaplasi by culture and serological methods
  1. Tez No: 40865
  2. Yazar: YAHYA EBRAHİMİ SADR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bölgemizde görülen üst GİS. adenokanserleri, duedonal ülser ve gastrik hücre metaplazisi ile karakterize hastalıklarla H. pylori ve HSV II enfeksiyonlarının muhtemel ilişkisini göstermek için planlanan bu çalışmada 23'ü Üst GİS. adenokanserli, 15'i duedonal ülserli ve 28'i gastrik ülserli olmak üzere toplam 66 hasta ile makroskopik veya mikroskopik bulgu tespit edilememiş 35 sağlıklı kişiye ait endoskopik biyopsi ve serum örnekleri kültür, boya ve serolojik metodlarla değerlendirilmiştir. Gram ve modifiye karbol fuksin metodu ile üst GİS adenokanserli 16, duedonal ülserli 13, gastrik ülserli 24 ve kontrol grublarından 3 kişiden alınan biyopsi örneklerinde H. pylori kolonizasyonu gösterilirken, selektif çukulota ağarda (%7 at kanlı) bu sayılar 14, 12, 22 ve 2 olarak tespit edilmiştir. Çalışma grublarındaki reziduel H. pylori anti IgG ve IgA antikor cevapları ELISA metodu ile değerlendirildiğinde antikor prevalans oranları sırası ile %100, %66.6, %78.5 ve %31.4 olarak bulunmuştur. Boya, kültür ve serolojik sonuçların korelasyonu sonunda üst GİS. adenokanserli'lerde klinik tablonun diğer çalışma grublarına oranla daha ileri yaş grublarında toplandığı, reziduel antikor taşıyıcılığının bu grupta çok yüksek olduğu ve antikor cevabı alınmayan, fakat bakteri kolonizasyonu görülen vak'alara üst GİS. adenokanserliler arasında rastlanmadığı yani akut enfeksiyon görülmediği tespit edilmiş, üst GİS. adenokanserlerinde kronik H. pylori enfeksiyonları arasında muhtemel bir ilişki olduğu görülmüştür. 51Üst GİS. adenokanserlilerde HSV II antikor cevabı taşıyıcılığının tüm çalışma grublarından elde edilen ortalama prevalans oranından biraz daha yüksek olduğu (%73.9-%61.3), ayrıca, IgM cevabının da ortalama IgM cevabına yakın olduğu (%8.7- %7.9) görülmüş olup bu sonuçların H. pylori sonuçları kadar anlamlı olmadığı, muhtemelen daha ileri yaş grubundaki üst GİS. adenokanserli hastalarda beklenen bir prevalans sonucu olduğu tespit edilmiştir. 52
Özet (Çeviri)
The determination of H. pylori and HSV II incidence in the patients charecterized with gestric cell metaplasi by culture and serological methods SUMMARY This study has been performed to determinate the possible correlation between the infections with H. pylori and HSV II and the diseases such as upper GIS adenocancers, duedonal ulcer and gastric cell metaplasia in our region. The endoscopic biopsy and serum specimens belong to total 66 patients; 23 with upper GIS adenocancer, 15 with duedonal ulcer, 28 with gastric ulcer and 35 healthy persons in which macroscopic and microscopic findings had not been detected were assassed by culture, staining and serological methods. H. pylori colonization was seen in the biopsy specimens obtained from 16 patients with upper GIS adenocancer, 13 with duedonal ulcer, 24 with gastric ulcer and 3 control cases using the gram and a modified carbolfucsin stain. The colonization was found in 14, 12, 22 and 2 cases respectively by culture method using selective chocolate agar medium (with 7% horse blood). The residuel H. pylori anti IgG and IgA antibody responses in the study groups were measured by ELISA method and the antibody prevalence rates were found to be 100%, 66.6%, 78.5% and 31.4% respectively. The results of staining, culture and serological methods showed that upper GIS adenocancer were encountered in older patients than the other study groups. The residuel antibody carriage was also higher in this group and the cases with bacterial colonization without antibody response indicating acut infection were not seen in upper GIS adenocancer group. A possible correlation between upper GIS adenocancer and chronic H. pylori infection was 53observed. HSV II antibody carriage was slightly higher (73.9%-61.3%) in patients with upper GIS adenocancer than the mean prevalance rate of the other study groups. In addition, anti HSV II IgM antibody response was similar (8.7%-7.9%) to the mean rate. This results were not valuable as H. pylori results and reflect the expected rates in the older patients with upper GIS adenocancer. 54