Vitiligo hastalarında aleksitimi ve öfkenin kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparıson of alexıthymıa and anger between control group and vitiligo patients
- Tez No: 301264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENEL TOT ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Vitiligo, cilt ve mukozada hipopigmentasyon veya depigmentasyonla karakterize bir deri hastalığıdır. Vitiligo, yol açtığı dış görünüş değişikliği nedeniyle; anksiyete, özgüven kaybı ve psikiyatrik morbidite artışına yol açmaktadır. Ayrıca vitiligo; psikolojik etmenler ve stresle ortaya çıkabilmesi veya olan belirtilerinin alevlenebilmesi nedeniyle, psikosomatik hastalıklar arasında kabul edilmektedir.Bu çalışmanın amacı, vitiligo hastaları ve sağlıklı kontrol grubu arasındaki aleksitimi, depresyon ve anksiyete belirtileri ve öfke boyutları farklılıklarının karşılaştırılmasıdır.Vitiligo tanısı almış olan 52 hasta (25 kadın, 27 erkek) ile 52 sağlıklı birey (26 kadın, 26 erkek) kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Vitiligo, a chronic dermatological disorder, is characterized by hypopigmentation or depigmentation of skin and mucosa. The change of appearance caused by vitiligo lead to an increase in anxiety, loss of self-confidence and psychiatric morbidity. Furthermore, therefore vitiligo is caused or exacerbated by stress and physchological factors, it is accepted in psychosomatic diseases.The aim of this study is to compare differences of alexithymia, depressive and anxiety symptoms and anger dimensions between vitiligo patients and control group.A total of 52 patients (27 male, 25 female) with vitiligo and 52 age-and gender-matched healthy controls (26 male, 26 female) were enrolled in the study.