Plevral efüzyonlu hastalarda transuda eksuda ve benign malign ayrımında glikozaminoglikan, katepsin S, katepsin H ve vasküler endotelyal büyüme faktörünün tanı değeri
Dıagnostıc value of vascular endothelıal growth factor, glycosaminoglycan, cathepsın s, cathepsın h ın the dıscrımınatıon of transudate exudate and benıgn malıgnant patıents wıth pleural effusıon
- Tez No: 301263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Plevral efüzyon klinik pratikte oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri olup iç hastalıkları kliniklerine yapılan tüm başvuruların %4'ünü plevral efüzyonlu hastaların oluşturduğu bildirilmiştir. Katepsin S, katepsin H, glukozaminoglikan ve vasküler endotelyal büyüme faktörü son zamanlarda araştırılmaya başlanan parametrelerdir. Bu tez çalışmasında Mersin Üniversitesi Araştırma Uygulama Merkezi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, akciğer grafisi ve plevra ponksiyonu ile plevral efüzyon tanısı konan 90 hastada protein, glukoz, pH, albümin, laktat dehidrogenaz (LDH), kolesterol, trigliserid, C-reaktif protein (CRP), amilaz gibi parametrelerle birlikte katepsin S, katepsin H, glukozaminoglikan ve vasküler endotelyal büyüme faktörü'nün (VEGF) malign benign ve eksuda transuda ayrımındaki tanı değerleri araştırılmıştır. PS/S katepsin S, PS katepsin H, PS/S katepsin H, PS VEGF ve PS/S VEGF parametreleri bakımından benign ve malign grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p=0.033, p=0.001, p=0.016, p=0.014, p=0.015).
Özet (Çeviri)
Pleural effusion is one of the most common problems and it was reported that 4% of the patients appliying internal clinics suffer from pleural effusion. Cathepsin S, cathepsin H, glycosaminoglycan and vascular endothelial growth factor recently parameters are started to be investigated. In this study, 90 patients, who are diagnosed as pleural effusion by lung graphy and pleural ponction in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Chest diseases, were searched proteine, glycose, pH, albumine, lactate dehydrogenase (LDH), colesterol, triglyceride, C-reactive proteine (CRP), amilase and also diagnostic value of cathepsin S, cathepsin H, glycosaminoglycan and vascular endothelial growth factor (VEGF) parameters were investigated for the discrimination of transudate exudate and beningn malignant patients with pleural effusions. PS/S cathepsin S, PS cathepsin H, PS/S cathepsin H, PS VEGF and PS/S VEGF parameters were found statistically significant (p=0.033, p=0.001, p=0.016, p=0.014, p=0.015).