Koroner arter hastalarında VEGF -2578(c/a), -1154(g/a), HIF-1? p582s (c/t), epo promoter rs1617640 gen polimorfizmleri ve serum düzeylerinin araştırılması
VEGF-2578(c/a), -1154(g/a), HIF-1? p582s (c/t) and epo promoter rs1617640 gene polymorphisms and serum levels ınvestigation in coronary artery disease
  1. Tez No: 301275
  2. Yazar: FATMA KARAZİNDİYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel popülasyonda yaygın olarak görülen koroner arter hastalığı koroner arter lümeninin bir ateromatöz plak ile daralması ya da tıkanması sonucu gelişir. Koroner kollateral dolaşım ciddi koroner darlık sonucu gelişen hipoksi durumlarında ise miyokarda kan sağlayan alternatif bir yoldur. Gelişmiş bir koroner kollateral dolaşım myokardı iskemik hasarlardan koruyarak koroner arter hastalığının prognozunu etkileyebilir. Ancak kollateral formasyonunu etkileyen mekanizmalar tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada koroner arter hastalığında serum hipoksi ile indüklenebilir faktör-1 (HIF-1?), eritropoetin (EPO), vaskuler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyleri ile bu moleküllerin gen polimorfizmlerinin anjiyogenezle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde koroner anjiyografi uygulanan 146 birey alınmıştır. Koroner arterlerin herhangi birinde %70 ve fazlası darlığı olan 83 birey koroner arter hastası, herhangi bir darlık ya da lezyon tespit edilmeyen 63 kişi kontrol olarak gruplandırılmıştır. Serum HIF-1?, EPO ve VEGF düzeyleri ELISA, açlık kan şekerleri, lipid profilleri enzimatik kolorimetrik yöntem ile belirlenmiştir. Kontrol ve hasta grubunun genomik DNA'ları tam kandan izole edildi. HIF-1? P582S C/T, EPO rs1617640, VEGF-2578C/A ve VEGF -1154G/A polimorfizmleri gerçek-zamanlı PCR ile saptandı. Tüm istatistiksel analizlerde SPSS 11.5 paket programı kullanıldı.Hasta ve kontrol grubu arasındaki kardiyovasküler risk faktörleri olan yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulundu. Hasta grubunda yaş ortalamasının ve erkek birey sayısının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu. Ancak DM, HT, aile öyküsü, sigara kullanımı ve hiperlipidemi bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Serum HIF-1 ve EPO düzeyleri hasta grubunda anlamlı derecede farklılık gösterirken (p0,05).Sonuç olarak, incelemesi yapılan bu proteinler KAH olan olgularda etkilenmektedir. Bu proteinlerin düzeyleri moleküler mekanizmalardan etkilenmekle birlikte, oluşan doku hasarının ortaya çıkardığı diğer mediyatörlerin de etkisi altında olabilir. Konunun tam olarak aydınlatılabilmesi için ilgili genlerin bilinen polimorfik yapılarının, bu polimorfik yapıya sahip olmayan ancak protein düzeyi belirgin yüksek ya da düşük olan olguların gen dizi analizlerinin, olguların gen ekspresyonlarının belirlenmesi ve hasar yeri lokal kan örneklerinde protein düzeylerinin saptanmasını kapsayan geniş çaplı bir araştırma çalışmasının planlanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) which is widely seen in the general population occurs as a result of narrowing or obstruction of coronary artery lumen with an atheromatous plaque. Coronary collateral circulation is an alternative pathway that supplies circulation for myocardial in the case of hypoxia caused by severe coronary stenosis. A devoloped coronary collateral circulation may prevent myocardial from ischemic damages and then can effect prognosis of coronary artery disease. But mechanisms which effect coronary colleteral formation have been not exactly understood. We aimed to determine the possible role of serum levels of Hypoxia-inducible factor 1 ? (HIF-1?), erythropoietin (EPO), Vascular endothelial growth factor (VEGF) and their gene polymorphism in patients with CAD and with angiogenesis in this study.In this study, 146 subjects underwent coronary angiography by Mersin University Medical Faculty Cardiology Department were included. 83 subjects selected who has ?70% stenosis in any of the major coronary arteries as CAD and 63 subjects who have no stenosis or lesion as control were classified. Serum HIF-1 ?, EPO and VEGF levels have been measured by ELISA and fasting blood glucose, lipid profile by enzymatic colorimetric methods. Genomic DNA of control and CAD groups was extracted from whole blood. HIF-1? P582S C/T, EPO rs1617640, VEGF-2578 C/A and VEGF -1154 G/A gene polymorphism was detected by using mutation detection kit with real-time PCR. All statistical calculations were performed using the SPSS software package version 11.5.Cardiovascular risk factors which have age and gender were found a different significantly between patient and control groups. The mean age and number of men individuals were found significantly higher in the patient group compared with control. But DM, HT, family history, smoking and hyperlipidemia were found no statistically significant difference between the groups.