Antiepileptik tedavinin (Fenitoin Veya Karbamazepin) atrakuryum etki süresinde oluşturduğu değişikliklerin araştırılması
Antiepileptic treatment (Phenytoin or carbamazepine) investigation of the changes it creates atracurium duration of action
  1. Tez No: 301292
  2. Yazar: HAKAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ÖZKAN AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kronik antiepileptik (karbamazepin veya fenitoin) tedavi alan hastalarda karaciğerde stokrom P450 enzim sistemi aktive olarak anestezide kullanılan streoid yapıdaki kürarların metabolizma sürelerini kısaltır. Karaciğer dışında metabolize olan atrakuryum ile ilgili yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Biz bu çalışmalarda atrakuryumun indüksiyon, doz ihtiyaç aralığı ve derlenme süresi üzerine yaptığı değişikleri araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda, en az 4 hafta karbamazepin veya fenitoin tedavisi alan 20 hasta çalışma grubuna (Grup I), preoperatif ve intraoperatif hiçbir şekilde antiepileptik tedavi almayan 20 hastada kontrol grubu (Grup II) olarak değerlendirilmiştir. Rutin monitörizasyonu takiben, referans bir TOF ( train of four) ölçümü yapılıp, anestezi indüksiyonuna geçilmiştir. Propofol 2mgr/kgr uygulandıktan sonra 0,5mgr/kgr dozunda atrakuryum yapılmış ve TOF'ta tüm uyarılara yanıt kaybolduktan sonra hasta entübe edilerek, entübasyon süresi kaydedilmiştir. Operasyon süresince T4/T1 oranı %20'e ulaştığı süre kaydedilerek 0.15 mgr/kgr dozunda atrakuryum idame dozu tekrarlanmıştır. En son atrakuryum idame dozundan ekstübasyona geçen süre (derlenme süresi), operasyon süresi, toplam atrakuryum miktarı, operasyon boyunca bakılan kan gazı pH'ları ve 15 dakika aralılarla vücut ısıları kaydedilmiştir. İstatistikler için nonparametrik Mann Whitrey U testi kullanmıştır.İki grup arasında entübasyon süresi (Grup I: 124,5 ± 10,47 sn, Grup II: 140 ± 11,06 sn), atrakuryum ek doz ihtiyaç süresi (Grup I: 39,3 ± 1,85 dk, Grup II: 35,3 ± 1,59 dk), son atrakuryum dozundan ekstübasyona geçen derlenme süresi (Grup I: 50 ± 4,61 dk, Grup II: 48 ± 3,37 dk) ve ortalama atrakuryum kullanım miktarları (Grup I: 0,33 ± 0,01 mgr/dk, Grup II: 0.34 ± 0,01 mgr/dk) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Ancak kronik antiepileptik tedavi alan grupta istatistiksel olarak anlamlı olmasada entübasyon süresinin kısaldığı, atrakuryum ihtiyaç aralığının arttığı, ortalama atrakuryum ihtiyaç miktarının azaldığı görülmektedir.Sonuç olarak kronik antiepileptik tedavi alan beyin cerrahisi hastalarında intraoperatif atrakuryum rutin dozlarında, TOF monitörizasyonu yapılmaksızın güvenle kullanılabileciği fakat metabolizma süresinde hafifte olsa bir uzamanın olabileceği akılda bulundurulmalıdır.Anahtar kelime: Atrakuryum ,TOF, Antiepileptik tedavi
Özet (Çeviri)
Chronic antiepileptic drug (carbamazepine or phenytoin) use activates liver P450 enzyme system and decreases the metabolism of steroial like curares during general anaesthesia.We wanted to search the effect of atracurim, which is metabolised outside the liver by Hofmann elimination, on duration of induction, dose intervals and recovery time.Forty patients, whom scheduled for intracranial surgery, were included our study. 20 patients, who were on treatment of carbamazepine or phenytoin at least 4 weeks, were evaluated as study group (Group I) , and 20 patients which were not taking any anti-epileptic treatment preoperatively and intraoperatively evaluated as control group (Group II) . Induction of anaesthesia was started after the measurement of reference TOF (Train Of Four) with 2mgr/kgr of propofol and 0,5mgr/kg of atracurium. Patients were entubated after disappearance of the response to stimuli on TOF ,and duration of intubation was recorded. Dose intervals were considers due to T4/T1 ratio and maintenance dose of atracurium was repeated when it reached to 20%, that was 0,15 mg / kgr. :Duration of recovery was considered between last maintenance dose of atracurium to extubation time (TOF 90%). Duration of operation, total need of atracurium were also recorded. Blood gas pH and body temperature were recorded in every 15 minutes throughout the operation.Non-parametric Mann Whitrey U test was used for the statistical evaluations.There is no statistically significant difference between two groups according to duration of intubation (Group I: 124.5 ± 10.47 sec, Group II: 140 ± 11.06 sec), duration supplemental doses of atracurium (Group I: 39.3 ± 1.85 min, Group II: 35.3 ± 1.59 min), duration of recovery (Group I: 50 ± 4.61 min, Group II: 48 ± 3.37 min), and the use an average amount of atracurium (Group I: 0.33 ± 0.01 mg / min, Group II: 0.34 ± 0.01 mg / min).Although there was not statistically significant difference between two groups duration of intubation and average amount of atracurium requirement was found decrease and intervals of atracurium suplement was increased in study group.As a conclusion, neurosurgical patients whom are on chronic antiepileptic therapy could be operated with routine intraoperative doses of atracurium, and atracurium could be used safely without monitoring of TOF, but even a mild elongation of metabolism rate may be kept in mind .Key Worlds:Atracurium, TOF, Antiepileptic therapy