Yenidoğan döneminde levetirasetam veya fenobarbital başlanan olguların etkinlik, yan etki ve nörogelişimsel açıdan karşılaştırılması
Efficacy, safety and neurodevelopmental comparisons of levetiracetam or phenobarbital initiated cases in newborn period
  1. Tez No: 907179
  2. Yazar: NESLİHAN METE ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL OLGAÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Yenidoğan döneminde konvülziyon, komplikasyonlar nedeniyle gelişimi olumsuz etkileyebilecek patolojilerdendir. Neonatal nöbetleri kontrol etmek için rutin olarak kullanılan fenobarbital, fenitoin, benzodiazepin gibi antiepileptik ilaçlar bu dönemde yeterince etkili olmayabilir. Bu çalışmanın amacı; son yıllarda yenidoğan döneminde sık olarak tercih edilen levetirasetam tedavisi nedeniyle fenobarbital veya levetirasetam tedavisi alan olguları retrospektif olarak etkinlik, yan etki açısından, prospektif olarak da nörogelişimsel açıdan karşılaştırılmasıdır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışmada, TC SB İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde takipli yenidoğan döneminde levetirasetam veya fenobarbital monoterapisi alan olgulara Bayley III Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Tedavinin etkinliği, nöbetsizlik süresi, nöbet etiyolojileri, nöbet semiyolojisi, nörogörüntüleme, EEG'de düzelme, biyokimyasal parametreler karşılaştırıldı. BULGULAR: Ortalama yaş 1,5(±0,64), kız/erkek: 24/21, %53,3 kız %46,7 erkek hastanın nöbet etiyolojileri %44,4'ü idiyopatik, %55,6'sı nonidiyopatik idi. Toplam 45 olgunun 11'i fenobarbital, 34'ü levetirasetam monoterapisi almaktaydı. Her iki grup arasında etki ve yan etki açısından fark bulunmadı. Bayley III Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği'ne göre bileşik skor puanları arasında anlamlı fark bulunmadı. Sadece ifade edici skala puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu(p=0,049). SONUÇ: İfade edici dil skala puanı açısından levetirasetamın fenobarbitale üstün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The purpose of this study is evaluating efficacy, side effect and neurodevelopmental outcome of patients who received phenobarbital or levetiracetam for the treatment of seizure in neonatal period. Methods: In this study, we retrospectively analyzed efficacy of treatment, efficacy of correction of EEG and biochemical parameters in patients who received levetiracetam or phenobarbital monotherapy in the newborn period of the Turkish Ministry of Health and Children's Neurology Polyclinic of İzmir Tepecik Training and Research Hospital. Bayley III Developmental Evaluation Scale was prospectively used in all cases to asses for neurodevelopmental outcome. Forty-five patients between postnatal 1-42 months were evaluated retrospectively during the study. Results: Eleven of the 45 cases received phenobarbital, 34 received levetiracetam monotherapy. The mean age was 1.5 (± 0,64), female / male: 24/21, 53,3% female, 46,7% of the patients had seizure etiology of 44,4% idiopathic and 55,6% nonidiopathic. According to the Bayley III Developmental Assessment Scale, the cognitive scale score, cognitive composit score, recipient language scale score, expressive language scale score, total language scale score, total language composit score, fine motor scale score, coarse motor scale score for levetiracetam and phenobarbital group, scale score, total motor scale score, total motor composite score were statistically compared. There was a statistically significant difference between only expressive scale scores (p = 0.049). Conclusions: It was seen that levetiracetam was superior to phenobarbithal in expressive language scale score.