Metisiline dirençli stafilokoklarda vankomisin direncinin E- test yöntemi ile araştırılması
Investigation of susceptibility to vancomycin by etest in methicillin-resistant staphylococci
- Tez No: 301296
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. HALUK ERAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamıza Ocak 2011-Nisan 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda çeşitli örneklerden art arda izole edilmiş 117 metisiline dirençli stafilokok (33 MRSA ve 84 MRKNS) suşu alınmıştır. Metisiline dirençli stafilokok suşlarında vankomisin agar tarama ve E-Test® yöntemiyle vankomisin MIC değerleri araştırılmıştır.Çalışmaya aldığımız stafilokok suşlarının 36 (%30.8)'sı cerrahi kliniklerden. 18 (%15.4)'i Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'nden, 32 (%27.4)'si poliklinik hastalarından izole edilmiştir. MRSA suşlarının %39.4'ünü endotrakeal aspirat, MRKNS suşlarının ise %32.1'ini damar içi kateter ucu ve deri ve yumuşak doku örnekleri oluşturmaktaydı.Çalışmaya alınan suşlardan 26 MRSA ve 21 MRKNS suşu 6 ?g/ml vankomisin içeren BHI agarda 24. saatte üremiştir. Üreme gözlenen suşların hepsinde E-Test® yöntemi ile vankomisin için orta düzeyde dirençli sınırlarda MIC değerleri tespit edilmiştir. 117 metisiline dirençli stafilokok suşundan 47 (%40.1) suşun vankomisine orta düzeyde dirençli (VIS) olduğu saptanmıştır. 33 MRSA suşundan 26 (%78.8)'sı vankomisine orta düzeyde dirençli S.aureus (VISA), 84 MRKNS suşundan 21 (%25)'i vankomisine orta düzeyde dirençli VIKNS olarak bulunmuştur.VIS olarak tanımlanan suşların izole edildiği hastalar incelendiğinde, son 3 ay içinde glikopeptid kullanımı, hastanede ve YBÜ'de yatış öyküsü ve bazılarında büyük cerrahi girişim öyküsü olduğu saptanmıştır. Hastalardan izole edilen suşlar büyük oranda antibiyotik kullanımının ve cerrahi invazif işlemlerin sık uygulandığı YBÜ'den ve cerrahi kliniklerden gelen materyallerden elde edilmiştir.Tedavi başarısızlığı ve hastane salgınları potansiyeli olan VISA/h-VISA suşlarının araştırılması için, özellikle MRSA izolatlarının sistematik olarak taranması faydalı olacaktır. Vankomisin MIC değerindeki küçük değişiklikler bile klinik olarak anlamlı olabileceğinden, ciddi stafilokoksik hastalıkların tedavisinde dikkatli kullanılmalı ve MIC her zaman rapor edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Susceptibility to Vancomycin by Etest in Methicillin-Resistant Staphylococci. The isolates of 117 methicillin-resistant staphylococci (33 methicillin-resistant Staphylococcus aureus, 84 methicillin-resistant coagulase-negative staphylococci) which are recovered from the clinical specimens between January 2011-April 2011 in Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University were included. The minimal inhibitory concentrations (MIC) of vancomycin in these isolates are studied by methods of vancomycin agar screening and Etest.Staphylococcal isolates included are from surgery wards (n=36, 30.8%), adult intensive care unit (n=18, 15.4%), and outpatient clinics (n=32, 27.4%). The percentage of MRSA isolates from endotracheal aspirates was 39.4%, while MRCoNS isolates of 32.1% from catheter tips and specimens of skin and soft tissues.Of the all isolates tested, 26 isolates of MRSA and 21 isolates of MRCoNS have been grown on the brain-heart infusion agar containing 6 ?g/ml vancomycin in the 24th hour. The isolates from vancomycin screening agar were tested by Etest as well, and all of them were observed as having intermediate category of vancomycin MICs. A total of 47 isolates (40.1%) from 117 methicillin-resistant staphylococci were showed an intermediate category of susceptibility to vancomycin (VIS). Of 33 MRSA isolates tested, 26 isolates (78.8%) were VISA, whereas 21 (25%) of 84 MRCoNS isolates were in the intermediate category in terms of susceptibility to vancomycin (VICoNS).Most of the patients of whom VIS were isolated had the history of glycopeptid use, hospitalization in wards or intensive care units (ICU), and major surgery within previous 3 months. The isolates were mostly obtained from ICU and surgery patients having a heavy use of antibiotics and undergoing major surgical operations.In conclusion, it would be useful to screen all MRSA isolates in order to detect of VISA/h-VISA which have a high potential of treatment failure and nosocomial outbreaks. Because minor increases in vancomycin MIC values can be clinically relevant, vancomycin should be used carefully, and MIC should always be reported in serious staphylococcal infections.