Hastane kökenli ve toplum kaynaklı Staphylococcus Aureus suşlaının antimikrobiyallere duyarlılıkları
The succeptibilty of Staphylococcus Aureus strains againts different antimicrobials originated from hospital and society
  1. Tez No: 157931
  2. Yazar: KAMURAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. NAZ OĞUZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Stafılokok infeksiyonları toplumda ve hastanelerde gittikçe artan sıklıkta karşımıza çıkan, mortalite ve morbidite açısından önem taşıyan infeksiyonlardandır. Özellikle nozokomiyal infeksiyonları arasında ilk sıralarda yer almaları ve hastanelerde metisilin direncinin yaygınlaşması tedavide ciddi zorluklara neden olmaktadır. Bu çalışmaya hastanemiz servis ve poliklinik hastalarının değişik klinik örneklerinden izole edilen 210 adet Staphylococcus aureus susu dahil edildi. Suşların 173 (%82.3)'ü nozokomiyal infeksiyon etkeni klinikte yatan hastalarda, 37(%17.6)“sı poliklinik hastalarından izole edildi. Çalışmaya dahil edilen 210 adet Staphylococcus aureus susu metisilin/oksasilin duyarlılığına göre 173 yatan hastaya ait 97 suş MRSA, 76 suş MSSA, 37 poliklinik hastalarına ait 12 suş MRSA, 25 suş MSSA olarak değerlendirildi. Tüm suçların metisilin/oksasilin fusidik asid, siprofloksasin, levofloksasin. vankomisin, teikoplanin. rifampisin, trimetoprim/sulfametaksazol, penisilin, eritromisin, mupirosin. klindamisin, gentamisin duyarlılıkları NCCLS M2-A8”standartlarına uygun olarak agar disk difftizyon yöntemi ile araştırıldı. Antimikrobiyal duyarlılıkları NCCLS M100-S13'e göre yorumlandı. Bu çalışmada hastane kaynaklı ve toplum kaynaklı stafilokokların antimikrobiyal duyarlılıkları saptanarak hastanemi/deki tedavi şemalarına katkıda bulunmak amaçlandı. Toplam 210 adet MRSA ve MSSA olarak izole edilen tüm suşların vankomisin ve teikoplanine hiç direnç gözlenmedi. Glikopeptidler en güvenilir ajan olarak yerini korumakla birlikte MRSA ve MSSA suşlarında sırasıyla fusidik asil için %8.2-%1.9, TMP/SMX için %16.5-%6.9 ile düşük direnç tespit edildi. Yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalarda bu sonucu desteklemekte ve tedavi maliyeti yüksek, oral formu bulunmayan, toksik etkisi kolay tolere edilemeyen Glikopeptidler'e alternatif olarak bu antimikrobiyallerin, antistafılokokal tedavide ilk seçenek olarak ardışık/kombine tedavide yer alabileceğini gündeme getirmektedir. Çalışmamız MRSA suşlarında ise penisiline %100, genlamisine %83.4, siprofloksasine %82.5, levofloksasine %75.2, klindamisine %72.4, eritromisine %71.5, rifampisine %61.4 oranında direnç tespit edildi. Antistafılokokal antimikrobiyallerin MRSA tedavisinde kullanılması gerektiğinde penisilin asla tercih edilmemeli, diğerleri seçenek olarak düşünüldüğünde mutlak antimikrobiyal duyarlılık testleri yapılmalı ve 59sonuca göre değerlendirilmelidir. Direnç gelişimini geciktirmek amacıyla da kombine tedaviler tercih edilmelidir. Bu gruptaki antimikrobiyallere MSSA suşlarında penisiline %65.3, gentamisine ve siprofloksasine %21.7, eritromisine %19.8. rifampisine %16.8, levofioksasine ve klindamisine %11.8 oranında direnç tespit edildi. Penisilin dışındaki antimikrobiyaller düşük direnç oranlan nedeniyle MSSA infeksiyoniarmdaki yerini korumaktadır. Bu grup antistafilokok antimikrobiyallere direnç gelişimini önlemek amacıyla penisilin hassasiyeti varsa mutlaka penisilin kullanılması, tedaviye başlama endikasyoniarınm doğru konması, mümkün olduğunca kültür-atibiyogram sonucuna göre antimikrobiyal seçilmesi gerekmektedir. Hastane kaynaklı MRSA eradikasyonunda kullanılan muporisin, MRSA suşlarında %3.6 direnç göstermesi. MSSA suşlarında hiç direnç göstermemesiyle önemini korumaktadır. Nozokomiyal suşlann direnci toplum kaynaklılara oranla çok daha fazladır. Antimikrobiyallere karşı direncin gelişimini engelleme amacıyla tedaviye başlama endikasyonları doğru konulmalı, antimikrobiyalin mümkün olduğunca kültür-antibiyogram duyarlılığı yapılmalı ve kültür sonuçlarının klinisyenlere geç kalmadan ulaştırılmalıdır. Gereken endikasyonlarda kombine tedavinin tercih edilmesi morbidite ve mortalile oranını etkiliyerek farmakoekonomik yöndende en uygun yaklaşım olacaktır. 60
Özet (Çeviri)
6- SUMMARY Staphylococcus infections are important in terms of mortality and morbidity and that are encountered more and more in the society and in hospitals. Their leading place among nosocomial infections and spreading of resistance against methicillin are causing serious problems in treatments. Two hundred and ten strains of Staphylococcus aureus were included in this study isolated from various clinic specimens obtained from in- and outpatients of our hospital. Out of these strains. 173 (82.3%) were isolated from inpatients are causative microorganisms of nosocomial infections, and 37 (17.6%) of them from outpatients. Two hundred and ten strains of Staphylococcus aureus were evaluated according to methicillin sensitivity, and 97 strains from 173 inpatients were classified as MRSA. and 76 as MSSA. Two hundred and ten strains of Staphylococcus aureus were evaluated according to methicillin sensitivity, and 12 strains from 37 outpatients were classified as MRSA, and 25 as MSSA. Resistance of all these strains against methiciilin/oxacillin fucidic acid, ciprofloxacin. levofloxacin, vancomycin. theicoplanin. rifampicin, trimethoprim/sulfamethoxazole, penicillin, erythromycin, mupirocin. clindamycin, and gentamycin were examined with agar disc diffusion method according to NCCLS M2-A8 standards. Antimicrobial sensitivities were interpreted according to M100-S13. In this study, it was aimed to contribute to the treatment schedules of our hospital through determining the sensitivities of staphylococci with society and hospital origin. Resistance against vancomycin and theicoplanin was not observed at all in any of the total 210 strains isolated as MRSA and MSSA. While glycopeptides maintained their position as the most reliable agents, resistance of low level was found for MRSA and MSSA against fucidic acid with 8.2% and 1.9% respectively and against TMP/SMX with 16.5% and 6.9% respectively. Other studies performed in and outside the country support this result, and suggest that these antimicrobial agents can be used in the successive / combined anti-staphylococcal therapy as an alternative to glycopeptides, of which the therapy costs are high, with no oral forms, and which are not very easily tolerated. 61In our study, we found resistance of 100% against penicillin, 83.4% against gentamicin, 82.5% against ciprofloxacin, 75.2% against levofloxacin. 72.4% against clindamycin, 71.5% against erythromycin, and 61.4% against rifampicin in MRSA strains. Penicillin must never be choice when antistaphylococcal antimicrobials must be used in the treatments of MRSA, and for the others, antimicrobial sensitivity tests must always be performed, and be evaluated according to the result. Combined treatments must be preferred in order to prevent the development of resistance. We found resistance of 65.3% against penicillin. 21.7% against gentamicin and ciprofloxacin. 19.8% against erythromycin, 16.8% against rifampicin. 11.8% against levofloxacin and clindamycin, in MSSA strains. Antimicrobials other than penicillin maintain their positions against MSSA infections because of low levels of resistance. Pencillin must be used if sensitivity against penicillin is seen in order to prevent the development of resistance against this group of antistaphylococcal antimicrobials, correct indications must be shown for starting the therapy, and antimicrobials must be chosen according to culture/antibiogram results. Muporicin used in the eradication of hospital acquired MRSA has maintained its importance with a resistance of 3.6% resistance in MRSA strains, and zero resistance against MSSA strains. Resistance of nosocomial strains are much higher than those originating from the society. In order to prevent the development of resistance against antimicrobials, indications for starting the therapy must be put correctly, culture/antibiogram sensitivity test must be performed whenever possible, and results of culture test must be delivered to the clinicians without delay. Preferring combined therapy in selected indications will be the most suitable approach in terms of pharmaco- economic aspect to iniluence the morbidity and mortality rates. 62