Çölyak hastalığında nörolojik tutulum
Neurological involvement in celiac dısease
- Tez No: 301297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çölyak hastalarındaki olası nörolojik tutulumun nörolojik muayene, EMG ve nörogörüntüleme yöntemleri ile saptanması amaçlandı.Araç-yöntem: Çölyak hastalığı tanısı alan 20 hasta çalışmaya alındı. Hastaların nörolojik muayeneleri detaylı olarak yapıldı. Periferik nöropati açısından EMG ileti incelemeleri değerlendirildi. Onyedi çölyak hastasının kranyal MR segmentasyon hacim volümleri ve ak madde değişiklikleri detaylı incelenerek normal kontrollerle karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların nörolojik muayenelerinde ataksi ve periferik nöropati saptanmadı. Hastaların EMG incelemelerinde de periferik nöropatiyi düşündürecek bir bulgu yoktu. Çölyak hastaları normal kontrollerle kıyaslandığında, beyin segmentasyon hacim ölçümlerinde serebral korteks ve nukleus kaudatusta atrofi olduğu bulundu. Ayrıca çölyak hastalarında normal kontrollerle kıyaslandığında frontal ve parieto-oksipital bölgelerde ak madde bozukluğu saptandı.Sonuç: Çölyak hastalarında herhangi bir nörolojik yakınma veya bulgu olmasa bile hassas tanı yöntemleri ile santral sinir sistemi tutulumu gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine possible neurological involvement in patients with celiac disease, by using neurological examination, EMG and neuroimaging methods.Method: 20 patients with the celiac disease are examined. Neurological examinations are completed for all patients in detail. EMG nerve conduction analyses are evaluated in terms of peripheral neuropathy. Seventeen celiac patients cranial MR segmentation volumes and the white matter defects are compared with normal controls by examining the detailed changes.Results: Ataxia and peripheral neuropathy were not founded with neurological examination of patients. There was no evidence suggestive of peripheral neuropathy with EMG studies of patients as well. When celiac patients compared with normal controls, atrophy is found in cerebral cortex and nucleus caudatus by using the brain segmentation volume measurements, the white matter changes were determined in frontal and parieto-occipital regions also.Conclusion: Even without any neurological symptoms or signs of celiac patients, involvement of the central nervous system can be show with using sensitive diagnostic methods.