Femoroasetabuler sıkışma sendromunun cerrahi tedavisi
The surgical treatment of femoroacetabular ımpingement syndrome
  1. Tez No: 301302
  2. Yazar: GÖKHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Femoroasetabuler sıkısma sendromlu hastalarımızda uyguladığımız açık veartroskopik tedavinin erken dönem sonuçlarını literatür esliğinde değerlendirmeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntemler: 2006 - 2011 tarihleri arasında femoroasetabuler sıkısma tanısıylagüvenli kalça dislokasyonu uyguladığımız 4 hastanın 5 kalçası (5 CAM), artroskopik tedaviuyguladığımız 35 hastanın 35 kalçası (4 Pincer, 22 CAM, 9 Kombine) retroskopektif olarakdeğerlendirilmistir. Açık cerrahi uygulanan gruptaki hastaların ortalama yasları 28.4 (19-37),ortalama takip süresi 40.4 aydı. Artroskopik cerrahi uygulanan gruptaki hastaların ortalamayasları 35.1 (16-52), ortalama takip süresi 22.2 aydı. Hastalar son kontrollerinde radyolojikartroz bulguları , NAHS, Oxford, mHHS, Womac kalça skorlamalarıyla, VAS ağrı skoruyladeğerlendirilmistir.Bulgular: Hastaların postop fonksiyonel skorlamalarında açık cerrahi grubunda ortalamaNAHS'da 18, mHHS'da 21, Womac kalça skorunda 13.2 , Oxforda kalça skorunda 6.2puanlık artıs, VAS ağrı skorunda ise 4.4 puanlık bir azalma sağlandı. Artroskopi grubunda iseNAHS'da 24.8, mHHS'da 23.3, Womac kalça skorunda 20.6 , Oxforda kalça skorunda 9.6puanlık artıs, VAS ağrı skorunda ise 4.9 puanlık bir azalma sağlandı. Açık cerrahi grupta 1hastada avasküler nekroz, 1 hastada derin ven trombozu tesbit edildi. Artroskopi grubunda ise2 hastada geçici pudental sinir nöropraksisi, 1 hastada geçici lateral femoral kütanöz sinirhasarı, 1 hastada mekanik semptomların devamı nedeniyle postop 1. yılda güvenli kalçadislokasyonu uygulanmıstır.Sonuç: Femoroasetabuler sıkısma nedeniyle cerrahi tedavi uyguladığımız hastalarımızın erkendönem tedavi sonuçlarının literatür ile uyumlu olarak iyi olduğu sonucuna vardık. Bununlabirlikte femoroasetabuler sıkısma tedavisinin basarısı için uzun dönem takip bildirençalısmaların beklenmesi gerektiğini düsünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the short term results of femoroacetabuler impingement patients whowere treated with open and arthroscopic methods.Patients and Methods: We made a retrospective study with safe dislocation of hip on 5 hips of4 patients (5 CAM) and with arthrocopic treatment on 35 hips of 35 patients (4 Pincer, 22CAM, 9 Combined) who were diagnosed with femoracetabuler impingement in our institutebetween 2006 - 2011. The mean age of the patients was 28.4 (19-37) years in open group and35.1 (16-52) in arthroscopy group. The mean follow up of patients were 40.4 months in opengroup and 22.2 months in arthroscopy group . At the last follow up, patients were assessedaccording to radiological osteoarthtitis findings, NAHS, Oxford, mHHS, Womac hip score,and VAS pain scores.Results: In the open group we found an increase 18 points in NAHS, 21 points in mHHS, 13.2points in Womac, 6.2 points in Oxford hip score and a decrease 4.4 points in VAS painscores. (p < 0.05) In the arthroscopy group we found an increase 24.8 points in NAHS, 23.3points in mHHS, 20.6 points in Womac, 9.6 points in Oxford hip score and a decrease 4.9points in VAS pain scores. (p < 0.05) In safe dislocation group we had avascular necrosis and1 deep vein trombosis. In arthroscopy group we had 2 transient pudental nerve neuropraxia, 1transient lateral femoral cutaneus nerve neuropraxia. 1 patient had gone to safe dislocationbecause of ongoing mechanical symptoms 1 year after arthroscopic treatment.Conclusions: In hormony with the literature, our femoroacetabuler impingement treatmentshort term clinical results are successful. However we think that long term outcome studiesmust be waited for evaluation of the success of femoroacetabular impingement treatment.