Dejeneratif omurga hastalığında cisimlerarası (interbody) füzyonun etkinliği
Effectivity of interbody fusion procedure in dejenerative spine diseases
- Tez No: 301301
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dejeneratif omurga hastalıklarında cisimlerarası(interbody) füzyonun etkinliğiAmaç:Dejeneratif omurga hastalıklarının cerrahi tedavisinde yer alan cisimlerarası füzyonameliyatının sonuçları ve etkinliğinin değerlendirilmesi.Hastalar ve Yöntemler: 1995 - 2010 tarihleri arasında kliniğimize basvuran, dejeneratifomurga hastalığı tanısı konulduktan sonra posterior yaklasımla cisimlerarası füzyon ameliyatıyapılan ve yas ortalamaları 54,46 (min. 21 - max. 77) olan 56 hasta retrospektif olarakdeğerlendirilmistir.25 hasta spinal stenoz, 14 hasta dejeneratif spondilolisthesis, 2 hasta denovo skolyoz, 15 hasta dejeneratif disk hastalığı tanısı ile takip ve tedavi edilmistir.Hastalarınradyografik değerlendirmesinde standart olarak çekilen lumbosakral AP-lateral, lumbosakrallateral fleksiyon ve ekstansiyon grafileri ve BT kullanılmıstır.Hastaların radyografikdeğerlendirilmesinde preop-postop intervertebral disk yükseklikleri, lomber ve segmentallordoz açıları ve kaynama durumuna bakılmıstır.Hastaların fonksiyonel değerlendirilmesindeODI ve VAS skorları kullanılmıstır.Bulgular: Hastaların takip süresi ortalama 66 aydır (min. 8-max. 230).Hastaların preoportalama VAS skorları 7,37 iken postop ortalama 2,93 olarak saptanmıstır.Hastaların preopODI skorları ortalama 74,48 iken postop ortalama 31,23 olarak saptanmıstır.Bu ikifonksiyonel skaladaki değisim anlamlı bulunmustur.Hastaların preop intervertebral diskyükseklikleri ortalama 5,46 mm iken postop ortalama 11,18 mm olarakölçülmüstür.Hastaların preop lomber lordoz açıları ortalama 20,34 derece iken postop lomberlordoz açıları ortalama 32,41 derece olarak ölçülmüstür.Her iki radyolojik değerlendirmedekideğisimler anlamlı bulunmustur.Hastaların hepsinde son kontrollerinde tam füzyon olduğugörülmüstür.Bir hastada dura yaralanması görülürken, bir hastada antibiotikle geçen yüzeyelenfeksiyon, bir hastada da karsı faset eklem dejenerasyonu görülmüstür.56 hastanın 19'undaKSD saptanmıstır (%37,3).KSD ile postop ODI skorları arasında ve KSD ile postop lomberlordoz açıları arasında anlamlı bir iliski saptanmamıstır.Sonuç:Dejeneratif omurga hastalığının cerrahi tedavisinde özellikle diskojenik ağrının ortadankaldırılması, disk yüksekliğinin tekrar geri kazanılarak gerek foramenlerin açılmasınınsağlanması, gerekse lokal sagital dengenin tekrar kurulmasının sağlanması bakımından diskaralığının anteriorda desteklenmesi ve kaynatılması problemin kaynağını ortadan kaldırancisimlerarası füzyon ameliyatının fonksiyonel ve radyolojik parametreler açısından da etkinolduğunu saptamıs bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Effectivity of interbody fusion procedure in dejenerative spine diseasesObjective: The effectivity of interbody fusion as a surgical treatment option on thedegenerative spine disease and assessment of results.Patients and Methods: We made a retrospective study on 56 patients who were diagnosedwith degenerative spine disease and treated using interbody fusion in our institute between1995 - 2010. The mean age of the patients was 54,46 years (min. 21 - max.77). 25 of patientshad spinal stenosis, 14 of patients had degenerative spondilolisthesis, 2 of patients had denovo scoliosis and 15 of patients had degenerative disc disease. Anterior-posterior projectionand lateral lumbosacral and CT projections were used for radiologic evaluation ofpatients.Preoperative and postoperative intervertebral disc height, lumbar and segmentallordosis angle and fusion were measured for radiological assesment.Preoperative andpostoperative VAS and ODI scores were measured for functional assesment.Results: Our mean follow-up was 66 month(min 8-max 230) .Decreases in VAS (preop.mean 7,37-postop.mean 2,93) and ODI scores (preop.mean 74,48-postop.mean 31,23) beforeand after operation were significant. (p < 0,05). Increases in intervertebral disc height(preop.mean 5,46-postop mean 11,18) and lumbar lordosis angle (preop.mean 20,34-postop.mean 32,41) before and after operation were significant. (p < 0,05). In all patients wehave seen circumferential fusion. In all patients one of them had dural ligament tear,one ofthem had superficial infection and one of them had facet joint degeneration.Adjacentsegment degeneration reported in 19 patients (%37,3).But ODI scores and lumar lordosisangles between patients who had ASD and no ASD were not significant.Conclusions: Discectomy for pain relief, increasing intervertebral disc height, restoration ofsagittal imbalance and high fusion rate are advantages of interbody fusion for the treatment ofdegenerative spine diseases.We found effectiviness interbody fusion procedure in our studyfor the treatment of degenerative spine disease.