İnternet kötüye kullanımı olan çocuklarda psikiyatrik eş tanılar
Psychiatric disorders in children with ınternet abuse
  1. Tez No: 301317
  2. Yazar: HASAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALİH ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Epidemiyolojik araştırmalar problemli internet kullanımı olan kişilerin birçoğunda başka bir psikiyatrik bozukluk bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu alanda yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılarak sunulan çalışma sayısı azdır ve yapılan çalışmaların da hemen hepsi erişkin yaş grubunda gerçekleştirilmiştir. Biz bu çalışmada bilgisayar ve internet kötüye kullanımı olan çocuk ve ergenlerde yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanarak eş psikiyatrik sorunların varlığını tespit etmeyi amaçladık.Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde takip edilen bilgisayar-internet kötüye kullanımı ve sonuçlarıyla ilişkili şikâyetlere sahip, herhangi bir zekâ testinden 70 ve üstü almış, 10?18 yaş arası çocuk ve ergen dâhil edilmiştir. Psikiyatrik değerlendirme, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) ile yapılmıştır.Bulgular: Çalışmaya katılan olguların tümü en az bir, % 88,3'ü (n=53) en az iki, % 45'i (n=27) en az dört psikiyatrik tanı almıştır. Olguların % 86,7'si (n=52) en az bir Yıkıcı Davranım Bozukluğu ve % 71,7'si (n=43) en az bir Anksiyete Bozukluğu ölçütlerini karşılamaktaydı. En sık konan Eksen I tanıları ise sırasıyla Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) (% 83,3), Sosyal Fobi (SF) (% 35), Major Depresif Bozukluk (MDB) (% 30) ve Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) (% 25) olmuştur. Erkeklerde Bileşik tip DEHB sıklığının kızlara göre anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilirken, SF sıklığının ise kızlarda anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür.Sonuç: Bu çalışmada bilgisayar ve internet kötüye kullanımı olan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda eş psikiyatrik tanı varlığı saptanmıştır. Klinisyenlerin bu olguları değerlendirirken yüksek oranda psikiyatrik sorunların olabileceğini göz önünde bulundurmaları gerekir. Psikiyatrik eş tanıların varlığı mevcut riskli kullanımın prognozunu ve tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Komorbid durumların tedavisi problemli internet kullanımının azaltılmasında etkili olmaktadır. Bundan dolayı internet kötüye kullanımı olan çocuk ve ergenlerde mevcut psikiyatrik eş tanıların tespit edilmesi en az problemli kullanımın tedavisi kadar önem arz eder.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Epidemiological studies suggested that problematic internet use is frequently associated with comorbid psychiatric disorders. However there is a limited number of studies based on structured psychiatric interview in this area and almost all of them were carried out in adult population. Our study aims to evaluate psychiatric comorbidity rates and patterns in a sample of clinically referred children and adolescents with internet addiction using structured interview techniques.Method: All cases were taken from children and adolescents who consecutively referred to Istanbul Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry due to negative consequences of computer and internet use. Participants were 60 children and adolescents aged 10?18 year-old with total IQ over 70 on any intelligence test. Psychiatric comorbidity was assessed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL).Results: All of the children participated in this study had at least one comorbid psychiatric disorder. % 88,3 (n=27) had two or more, % 45 (n=27) had four or more comorbid psychiatric disorders. % 86,7 of the participants met the criteria for at least one disruptive disorder and % 71,7 of the participants met the criteria for at least one anxiety disorder. The most common Axis I diagnosis were; Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) (% 83,3), Social Phobia (% 35), Major Depressive Disorder (MDD) (% 30) and Obsessive Compulsive Disorder (OCD) (% 25). ADHD (combined type) was more common in males whereas Social phobia was more common in females.Conclusion: High rate of psychiatric disorders in children and adolescents with internet addiction was found in the present study. Therefore clinical assessment in this population should include assessment of other psychiatric disorders. The presence of psychiatric disorders affects the prognosis of internet addiction and its treatment negatively. The treatment of comorbid conditions also decreases the excessive use of internet. So diagnosis of psychiatric comorbidities is as important as the treatment of internet addiction in children and adolescents.