Panik bozukluğunda çocukluk çağı travması ve aile ilişkilerinin hastaların yaşam kalitesi ve hastalığın fenomenolojisi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effect of childhood trauma and parental bonding on phenomenology and quality of life of panic disorder
- Tez No: 301318
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaçlar: Birçok psikiyatrik bozuklukta çocukluk çağı travmalarının ve ebeveyn ilişkilerindeki sorunların bozuklukların etiyolojisinde ve seyrinde rol oynayabileceği bildirilmiştir. Panik bozukluğu ile ilgili bu alanda yapılmış çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada panik bozukluğu hastalarında çocukluk çağı travmaları sıklığının ve anne baba ilişkilerinin, hastalığın görünümü ve seyrine etkileri araştırılmıştır.Hastalar ve yöntemler: Çalışmamıza DSM-IV'e göre Agorafobili/ Agorafobisiz Panik Bozukluğu tanısı koyulan 32 hasta alınmıştır. Yaş ve cinsiyeti eşleştirilmiş 42 katılımcı ile sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Hastalara SCID-I, Panik Bozukluğu Şiddet Ölçeği, Ebeveyn Bağlılık Ölçeği (PBI ) ve Yaşam Kalitesi Haz ve Doyum Alma Anketi- Kısa Form (Q-LES-Q-SF) uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubu sosyodemografik ve klinik özellikleri ile açısından karşılaştırılmıştır.Bulgular: Hasta grubunda çocukluk çağı travması ölçeğinin toplam ve tüm alt ölçek puanları kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptanmıştır. Ebeveyn Bağlılık ölçeği anne ilgi/özen alt kategorisi kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulunmuştur. Yaşam kalitesi açısından karşılaştırıldığında, hasta grubunda yaşam kalitesi belirgin düşük saptanmıştır.Sonuç: Panik bozukluğunda çocukluk çağı travması sıktır. Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının ve özellikle anne olamk üzere ebeveyn özenindeki sorunların panik bozukluğunun etiyolojisinde rol oynuyor olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In numerous psychiatric disorders, it was reported that childhood trauma and problems in parents? relationships might have an effect on the course and etiology of the disorders. Studies in this field regarding panic disorders are limited. In this study, the relationship between frequency of childhood traumas and relationship of parents and its effect on the phenomenological features and the clinical course of the disorder were examined.Patients & Methods: 32 subjects, who have been diagnosed with Panic Disorder with Agoraphobia and without Agoraphobia according to DSM-IV, have been examined in our study. The control group consisted of 42 healthy subjects with matched ages and sex. SCID-I, Panic Disorder Severity Scale, Parental Bonding Instrument (PBI) and Quality of life Enjoyment and Satisfaction Questionnaire - Short Form (Q-LES-Q-SF) were applied to the subjects. Patient and control group have been compared in terms of socio-demographic and clinical features.Results: The level of total and all subcategories score of childhood trauma in the patient group was significantly higher in comparison to control group. Maternal care subcategory was lower in comparison to the control group. When compared regarding quality of life, the patient group showed a visibly lower quality of life.Conclusions: Childhood trauma often contributes to development of panic disorder. It was pondered that the traumatic experiences in childhood and insufficient parental care might have a part in the etiology of panic disorder.