Dev memelerde süperomediyal pediküle dayalı meme küçültme tekniği
Superomedially pedicled breast reduction in severe gigantomastia
  1. Tez No: 301316
  2. Yazar: İBRAHİM KARACA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ATİLLA ARINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme küçültme amacıyla günümüzde birçok teknik kullanılmaktadır. Cerrahinin ana amacı, meme başı canlılığını ve duyusunu koruyarak fonksiyonel, simetrik ve estetik sonuç elde etmektir. Günümüzde inferior pediküllü Wise şablonuna uygun küçültme tekniği halen en popüler yöntemdir. Fakat bu tekniğin birçok dezavantajı mevcuttur. Bu nedenle, otörler son yıllarda yeni teknik arayışına girmişlerdir. Bunlardan bir tanesi Hall-Findlay tarafından doksanlı yılların sonlarında tanımlanan süperomediyal pediküle dayalı meme küçültme tekniğidir. Nedbe, fonksiyonellik ve estetik sonuç açısından çok başarılı olduğunu düşündüğümüz bu tekniği kliniğimizde 24 hastada uyguladık. Hastalar ameliyat öncesi görsel ve matematiksel olarak dökümente edildi ve aynı ekip tarafından ameliyatları gerçekleştirildi. Tüm hastalar yara ayrılması, skar pigmentasyonu, areola ve yağ nekrozları, duyu kaltitesi, hipertofik skar ve keloid gbi komplikasyonlar açısından takip edildi. Sonuç olarak 24 hastada süperomediyal pediküle dayalı meme küçültme tekniğini uyguladık. Hiçbir hastada areola nekrozu gelişmedi. Estetik görüntü, skar büyüklüğü ve yakın dönem sonuçlar açısından yüzgüldürücü sonuçlar elde ettik. Özetle, süperomediyal pediküllü meme küçültme tekniği; kolay, hızlı, güvenli ve estetik olarak sonuçları başarılı olarak değerlendirildi. Ayrıca bu teknikle meme başı kanlanmasının ve duyusunun tatminkar olduğu gözlenmiştir. Fonksiyonel sonuçlar da göz önüne alındığında serbest meme başı tekniğinden kaçınmamız da ek bir avantajdır.
Özet (Çeviri)
Many techiques have been defined for breast reduction. Main targets of the ideal reduction are preservation of the breast vascularity and sensation together with achieving functional, symmetric and aesthetic results. Nowadays, inferior pedicled technique is still the most popular method of breast reduction. However, it has certain disadvantages. Therefore newer techniques have emerged recently.One of them is the superomedially based breast reduction mostly popularized by Hall-Findlay in late 90?s. This method?s final scar, functional and aesthetic results have been reported as satisfactory by different authors. In our study we aimed to perform this technique in 24 consecutive patients. Patients were analyzed both mathematically and visually prior to and after the surgery.All patients were assessed in terms of complications like wound breakdown, scar pigmentation, areola and fat necrosis, sensibilitiy, hypertrophic scars and keloid formations.In summary, we acieved good results both functionally and aesthetically. None of the patients had areola necrosis. Finally, superomedially based breast reduction can be summarized as easy, safe, fast, reliable and aesthetically acceptable. In addition satisfactory areola vasucalarity and sensation together with the functional results enable the plastic surgeon to keep away from the free nipple technique.