Alopesi areata, vitiligo hastaları ile sağlıklı kontrollerdeki otolog serum deri testi pozitifliği
Autologous serum skin test positivity in patients with alopecia areata ,vitiligo and healthy people
  1. Tez No: 301332
  2. Yazar: MÜNEVVER GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜRLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik idiopatik ürtikerli hastaların bir grubunda sirkulasyonda dermal mast hücreleri ve bazofiller üzerindeki yüksek afiniteli Ig E reseptör Fc?RI?(%35-40)'ya karşı, daha az sıklıkla da Ig E'nin kendisine(%5-10) karşı histamin salan Ig G otoantikorları tesbit edilmiş ve bu gruba kronik otoimmun ürtiker adı verilmiştir. Otologserum deri testi(OSDT), kronik otoimmun ürtiker tanısında kullanılan in vitro bazofil histamin salınım aktivitesini en iyi gösteren in vivo test yöntemi olup yapılması kolay ve ucuz bir testtir. OSDT pozitif kronik ürtikerlilerde başta otoimmun tiroid hastalığı olmak üzere diğer otoimmun hastalıkların ve otoimmun belirteçlerin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Alopesi areata ve vitiligo dermatoloji polikliniklerne sık karşılaşılan patogenezinde otoimmunitenin suçlandığı hastalıklardır. Biz bu çalışmada bu otoimmun hastalıklarda ve sağlıklı kontrollerde OSDT testini değerlendirmek ve OSDT testinin pozitifliğine başta tiroid otoantikorları olmak üzere diğer faktörlerin etkisini araştırmayı planladık.2009-2011 tarihleri arasında Ufuk üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 51 alopesi areata, 53 vitiligo hastası ile hiçbir dermatolojik yakınması ve bilinen otoimmun hastalığı olmayan 51 sağlıklı erişkin gönüllüye OSDT uygulandı ve tiroid fonksiyon testleri ve tiroid otoantikorları (anti Tg, anti TPO) değerlendirildi.Uygulamadan 30 dakika sonra otolog serum enjekte edilen yerde, serum fizyolojik enjekte edilen yere göre oluşan eritemli papülün (ürtika plağı) çapı 1.5 mm ve üstünde ise OSDT pozitif kabul edildi. Buna göre OSDT pozitifliği alopesi aeatalı grupta %64.7, vitiligoda %64.2, kontrol grubunda %45.1 oranlarında tesbit edildi.Kontrol grubu alopesi ve vitiligo grubuna göre belirgin derecede daha düşük OSDT pozitifliğine sahip olmasına rağmen OSDT pozitifliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Çalışmaya alınan gruplar içinde ve toplamda OSDT pozitifliği açısından yaş veya anti Tg, anti TPO veya tiroid otoantikorlarından biri ya da her ikisinin mevcudiyeti arasında bir ilişki tesbit edilmedi. OSDT pozitifliği ile cinsiyet arasındaki ilişkiye bakıldığında tüm gruplarda kadınlarda OSDT pozitiflik sıklığının erkeklere göre daha fazla olduğu ancak sadece alopesi areata grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu tesbit edildi. Çalışmaya alınan tüm olgularda da kadınlarda erkeklere göre anlamlı olarak OSDT pozitifliklerinin daha yüksek olduğu görüldü.Sonuç olarak, alopesi areata ve vitiligo hasta grupları ile sağlıklı kontrollerdeki yüksek OSDT oranlarının varlığı OSDT'nin sadece kronik ürtikerli hastalarda pozitiflik göstermediğinin bir belirteçi olarak düşünülebilir. Lojistik regresyon analiziyle alopesi areata ve kadın hasta olmanın OSDT pozitifliğine sahip olma riskini anlamlı olarak yükselttiği gösterildiğinden OSDT pozitifliğinin alopesi areatalılarda otoimmun etiyolojiyi ve kadınlarda otoimmun hastalıklara yatkınlığı gösteriyor olabileceği düşünülebilir.Anahtar Sözcükler; Alopesi Areata, Otolog Serum Deri Testi, Vitiligo
Özet (Çeviri)
In a group of chronic idiopathic urticaria patients; Ig G autoantibodies which are against to high afinity Ig E reseptor Fc?RI? (%35-40) located on dermal mast cells and basophils and rarely to Ig E itself (%5-10) having an ability of histamin secretion were identified in circulation and this group was named as chronic autoimmune urticaria. Autologous serum skin test (ASST) is used in the diagnosis of chronic autoimmuneurticaria, and it is the best in vivo test medhod for displaying in vitro basophil histamin releasing activitiy that is not expensive and easy to apply. In ASST positive chronic urticarial patients, especially autoimmune thyroid disease then other autoimmune diseases and autoimmune markers are identified. Alopecia areata and vitiligo are frequently confronted diseases in dermatology clinics and in their pathogenesis autoimmunity is accused. With this study, we planned to asses ASST test results in healthy controls and these autoimmune diseases and to explore the effect of ASST positivity in primary thyroid auto antibodies and other factors.Between 2009-2011, ASST was applied to the 51 patients with alopecia areata, 53 patients with vitiligo and 51 healthy adults who had no dermatological complains and applied to the Ufuk University Faculty of Medicine Department of Dermatology, and thyroid function tests and thyroid autoantibodies(anti Tg, anti TPO) were assessed in there patients.ASST was accepted positive when the diameter of formed erithematous papul(urticarial plaque) in the otolog serum injected area is either equal to 1.5mm or exceeding than serum physological injected area after 30 minutes. Related to this criteria, ASST positivity was established in alopecia areata group for %64.7, in vitiligo group %64.2 and in control group for %45.1. Although control group is evidently showing low ASST positivity than alopecia and vitiligo groups, this difference is not statistically significant. In the studied groups and total , therewere no relation was established betweeen age or anti Tg , anti TPO or either one or both auto-antibody positivity in relation with ASST positivity. When ASST positivity and gender taken into account, it was seen that all in groups, female ASST positivity is higher than men but only in alopecia areata group it is significantly high. In all cases of the study , ASST positivity in females are statistically higher than men.In summary, the existence of relatively higher ASST positivity in alopecia areata and vitiligo patients than healthy controls, shall be considered as an evidence of ASST positivity is not solely exist in chronic urticaria patients. With logical regression analyse it was shown that, having alopecia areata and being female is statistically significantly increasing the risk of having ASST positivity. Therefore ASST positivity might be indicating the autoimmune etiology in alopesia areata and the susceptibility of autoimmune disease in the female gender.Key Words; Autologous Serum Skin Test, Alopecia Areata, Vitiligo