Normal basınçlı glokom şüpheli olgularda tanı
Dıagnosıs ın patıents wıth normal pressure glaucoma suspect
- Tez No: 301333
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EROL TURAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: NBG olgularında farklı tonometrik yöntemlerle GİB'nın ölçülmesi ve bu yöntemlerin SKK'ı ile ilişkisinin değerlendirilmesi, NBG etyolojisinde rol alan faktörlerin tespiti ile GA parametreleri, OKT parametreleri, santral kornea kalınlığı (SKK), C/D oranı, arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile santral sinir sisteminindeki değişikliklerin tespit edilmesi ve NBG'lu olgularında renkli doppler ultrasonografi (RDUSG) cihazı ile göze gelen kan akım hızlarının ve damar direncinin sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu ile kıyaslanması ve NBG olgularında lipid profili ile Sedim ,CRP gibi biyokimyasal belirteçlerin değerlendirilmesidir.GEREÇ VE YÖNTEM: Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde Kasım 2009 ile Kasım 2011 tarihleri arasında tanı konan ve takip edilen 34 NBG olgusu ve herhangibir göz hastalığı olmayan, rutin kontrol için polikliniğe başvuran 30 olgu, kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tüm olgulardan anamnez alındı ve tam oftalmolojik muayene sonrasında 3 ayrı tonometri cihazı ile (Otomatik Tonometri,GAT,Pascal DKT) 2 ayrı günde sabah ve öğleden sonra GİB'ları ölçüldü.Ayrıca GA testi, OKT ile optik sinir başı ve RSLT incelemesi yapıldı. Tüm olguların ultrasonik pakimetri ile SKK'ı ölçüldü.Tüm katılımcılara orbita Renkli Doppler Ultrasonografi yapıldı.34 hastanın 33'ünden,30 sağlıklı gönüllünün 28'inden beyin Magnetic Rezonans görüntüleme tetkiki yapıldı.Tüm olgulardan tam kan sayımı, lipid profili ve biyokimyasal testler için uygun tüplere kan alındı.BULGULAR: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Hasta ve kontrol gruplarında, iki ayrı günde ölçülen sabah ve öğleden sonra GİB ölçümlerinde en düşük ölçüm değerleri GAT ile elde edilirken en yüksek ölçümler ise Pascal Dinamik Kontür Tonometrisi ile yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubunda Otomatik Tonometri ile SKK arasında güçlü ilişki saptanmıştır. GAT ve Pascal DKT'nin SKK ile kontrol grubunda zayıf da olsa ilişkili saptandı. NBG olgularında Optik koherens tomografi OSB analiz çıktı verilerinden vertikal C/D alanı oranı, kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek ,ortalama RSLT kalınlığı ise ince tespit edildi. Hasta grubunda SSK ortalaması ,kontrol grubundan istatistiki olarak anlamlı şekilde ince saptandı.. Hasta ve kontrol gruplarında yapılan tüm ölçümlerde Pascal DKT'nin parametrelerinden biri olan, oküler nabız genliği olarak bilinen OPA değeri , kontrol grubunda hasta grubundan istatistiki olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda RDU ile ölçülen OA MSH , OA EDH,SRA EDH kan akım parametreleri NBG olgularında kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Hasta grubunda akıma karşı direncin bir göstergesi olan Rezistif İndeksin ise hem OA hem de SRA'de kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olarak bulundu. Beyin MRG sonuçlarında NBG olgularında minimal iskemik değişiklikler ile yaygın iskemik değişiklikler, kontrol grubundan fazla idi, ancak bu fark istatistiki açıdan anlamlı değildi. NBG olgularında CRP, Total kolestrol seviyeleri kontrol grubundan anlamlı derecede daha yüksekti.SONUÇ: NBG'un erken tanı konmasında son teknolojik cihaz olan OKT analizi ile beraber GA tetkikinin birlikte değerlendirilmesi yapısal değişiklikler ile fonksiyonel değişiklikler arasındaki korelasyonun belirlenmesi açısından çok önemlidir. NBG hastalarında Otomatik Tonometri ile GİB ölçümü SKK'dan etkilenmektedir. NBG olgularında GAT ve Pascal DKT ise SKK'dan bağımsız ölçüm yapabilmektedir. Koroidal dolaşımın indirek göstergesi olan Oküler nabız genliği NBG hastalarında anlamlı şekilde düşüktür. RDUSG'de hasta grubunda OA ve SRA akım hızlarının düşük ,akım direncinin ise yüksek saptanması ,NBG'li olgularda vasküler perfüzyon bozukluğunun ve vasküler direncin daha fazla olduğunu göstermektedir.Beyin MRG sonuçlarında NBG grubunda daha fazla iskemi ve geçirilmiş SVO bulguları görülmüştür.CRP ve total kolestrolün NBG'lu hastalarda yüksek olması, patogenezde inflamatuar ve ateroslerotik faktörlerin birlikte rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of our study was to evaluate IOP in NTG patients with different methods of tonometry measurement and its relationship with CCT (central corneal thickness) with these methods and to investigate factors of etiology of NTG disease and the relationship between parameters includes; visual field test , OCT parameters, central corneal thickness (CCT), C / D ratio.Furthermore to determine the changes in central nervous system (CNS) with magnetic resonance imaging (MRI) metod and to compare Color Doppler Ultrasonography (CDU) parameters ; blood flow velocities and vascular resistance from the eye with in patients with NTG and a control group of healthy subjects and assessment of biochemical markers such as CRP , lipid profile,sedimentation in NTG cases.MATERIAL AND METHODS: The study groups included 34 patients who were followed at the Glaucoma Section of Ufuk University School of Medicine, Department of Ophthalmology between December 2009 and December 2011,and the control group consisted of 30 subjects who had no ocular disease and applied Ophthalmology policlinic for rutine control. Medical history was taken from all participants and after a complete ophthalmological examination, IOP was measured with three tonometry divices; non contact tonometry(NCT),Goldmann applanation tonometry(GAT),Pascal dinamic contur tonometry (PDCT) ) on two different times ; morning and afternoon on the two separate test day. Furthermore visual field test, optic nevre head examination and retinal nerve fiber layer examination with OCT were performed. All cases were measured with ultrasonıc pachymeter for CCT and underwent Color doppler ultrasonograpy. Magnetic resonance brain imaging study performed 33 patient from 34 NTG cases and 28 control subject from 30 healty volunteers. A blood was taken in the appropriate tubes from all participants for complete blood count, lipid profile, and biochemical markers.RESULTS: There was no difference in age and gender between patient and control group.The highest IOP was measured by Pascal dinamic contur tonometry (PDCT) and the least IOP was measured by Goldmann applanation tonometry(GAT), on two different times and two separate test day in patient and control grups. NCT was significantly correlated with CCT in two groups . CCT had a weak correlation with GAT and PDCT in control group. Vertical C/D ratio of the analyzed output data of OCT was higher and mean RNLF thickness was thinner in the NTG group than the control group. In NTG group mean CCT was significantly thinner than the control group. Ocular pulse amplitude value known as the OPA which was the one of the parameters of PDCT, was statistically significantly higher in control group at all measurements in NTG and control grup. In our study, OA-MSH ,OA EDH,SRA EDH blood flow parameters measured with the CDU, were lower in NTG patients than the control group was statistically significant. Resistive Index, an indicator of the resistance to flow in the patient group, both in OA(ophtalmic artery) and CRA( central retinal artery ), was found to be significantly higher than the control group statistically.Brain MRI findings that are minimal ischemic changes were more frequent in NTG group than control grup but this difference was not statistically significant. In NBG cases, CRP and total cholesterol levels were significantly higher in the control group.CONCLUSIONS: Early diagnosis of NTG, assessment of both examination with the latest technology OCT analysis and visual field are very important for determining the correlation between the functional and structural changes. NCT measurement of IOP in patients with NTG was affected from CCT. In NTG cases, GAT and PDCT, can make the measurement independent of CCT. Ocular pulse amplitude (OPA) which is an indirect indicator of choroidal circulation, was significantly lower in patients with NBG than control group.In Color Doppler USG results, low flow rates in OA and the CRA and the high detection of flow resistance in patients with NTG, shows that , vascular perfusion disorders, and vascular resistance more frequent in patients with NTG. In brain MRI results, NTG group had included more signs of ischemia and previous cerebral vascular event findings.CRP and total cholesterol is higher in patients with NTG, suggesting that inflammatory and ateroslerotic factors can plays a role in the pathogenesis of NTG