Toraks bilgisayarlı tomografi uygulamalarında vasküler anomalilerin ve sıklıklarının değerlendirilmesi
Thoracic computed tomography aplications,evaluation of vasculer anomalies and frequency
- Tez No: 301334
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çeşitli klinik nedenlerle hastanemize başvurmuş ve çeşitli endikasyonlar ile Toraks Bilgisayarlı Tomografi tetkiki uygulanmış hastaların retrospektif olarak torakal vasküler anomali açısından incelenmesi ve sıklığının saptanmasıdır.Gereç ve Yöntem: Mart 2006 ile Mart 2011 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji anabilim dalında 16 dedektörlü BT ile toraks tomografisi çekilen 500 hasta (297 Erkek 203 Kadın) incelenmiştir.Görüntüler aksiyel olarak ve iş istasyonu üzerinden MPR, gereksinim halinde VR görüntüler yardımıyla değerlendirilmiştir.Bulgular: İncelediğimiz 500 hastanın 309'unde (% 61.8) herhangi bir anomali ve varyasyon izlenmemişken,191 hastada çeşitli anomaliler mevcuttur. Bazı hastalarda birden fazla anomali saptanmıştır. En sık izlenen anomali 84 hastada (% 16.8) görülen Trunkus brakiosefalikus ile sol CCA nın aortadan tek kök olarak çıkmasıdır.Nadir görülen anomalilerden bir hastada aortopulmoner anomali (PDA),bir hastada vena kava anomalisi (çift vena kava) saptanmıştır.Sonuç: Sonuç olarak, ileri teknoloji ürünü olan ÇKBT ile toraks vasküler anomalilerini saptamak mümkün olup,doğru tanı hastaların tedavisi şeklini değiştirebilmekte,aynı zamanda gereksiz ek tetkikleriden ve gerkesiz cerrahi girişimlerden hastanın korunması sağlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: Variety of clinical indications admitted to our hospital with a variety of reasons, the cases who underwent computed tomography of the thorax were retrospectively examined for thoracic and vascular anomaly and was to determine the frequency of anomalies.Materials and Methods: Between March 2006 and March 2011 Ufuk University Faculty of Medicine, Radiology department with 16-detector CT tomography of the chest taken in 500 patients (297 Male 203 Female) was examined. İmages was studied as axial and MPR via workstation, necessity the help of VR images were evaluatedResults: No abnormality or variation was detected in 309 (% 61.8) of 500 patients. The most common variation, determined in 84 (% 16.8) patients, was common aortic origin of right brachiocephalic trunk and left main carotid artery as a solitary radix. Aortopulmonary anomalies in a patient (PDA), a patient with superior vena cava anomaly (double superior vena cava) was observed.Conclusion: As a result, high-tech with the MSCT ,thoracic vascular anomalies is possible to determine the correct diagnosis and treatment of patients may change, but also provided protection of the patient unnecessary additional examinations and surgical procedures .