Kolorektal kanser nedeni ile kolorektal rezeksiyon yapılan hastalarda preoperatif barsak temizliği protokollerinin cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisi
The effects of the mechanical bowel preparation prorocols on surgical site enfections in patients underwent colorectal resections for colorectal cancer
- Tez No: 301335
- Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN AKYÜREK ARIBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, kolorektal operasyonlarda kullandığımız, 3 farklı barsak temizliği protokolünün cerrahi alan enfeksiyonu gelişimi üzerine etkileri araştırmaktır. İkincil amaçlar ise kullanılan barsak temizliği prokollerinin hastanede kalış süresi, intraabdominal apse, anastomoz kaçağı, mortalite, yatış süresi ve tadavi masrafları üzerine etkilerini araştırmaktır. Ayrıca çalışmada yaş, cinsiyet, kolorektal kanserin yeri, uygulanan operasyon çeşidi, sistemik hastalık mevcudiyeti, stoma varlığı, kanserin evresi, operasyon süresi ameliyat öncesi ve sonrası verilen eritrosit süspansiyonunun cerrahi alan enfeksiyonu gelişmesinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır.Materyal Ve Metod: Çalışmaya Ekim 2006 ile Mart 2010 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde opere edilen kolorektal kanserli ve ülseratif kolitli 135 hasta dahil edilmiştir. 45'er hastalık 3 grup oluşturulmuştur. Grup 1'deki hastalara, 1 günlük posasız diyet uygulandıktan sonra Sodyum Fosfat solüsyonları ve enema ile mekanik barsak temizliği uygulanmış ve parenteral Sefazolin-Metranidazol profilaksisi uygulanmıştır. Grup 2'deki hastalara, Grup 1'e ek olarak oral Gentamisin-Metranidazol profilaksisi verilmiştir. Grup 3'deki hastalara 1 hafta posasız diyet uygulanmış, mekanik temizlik sadece lavmanla yapılmış ve parenteral Seftriakson-Metranidazol günde 2 doz halinde 1 hafta verilmiştir.Bulgular: Grup 1'de 31 hastada (%68,9), Grup 2'de 16 hastada (%35,6) ve Grup 3'de 18 hastada (%40) cerrahi alan enfeksiyonu gelişmiştir. Grup 1'de yer alan hastalarda cerrahi alan enfeksiyon sıklığı, Grup 2 ve Grup 3'de yer alan hastalara oranla daha yüksek bulunmuştur (p=0,03). Grup 1'de 3 hastada (%6,7), Grup 2 ve Grup 3'de 1'er hastada (%2,2) anastomoz kaçağı görülmüştür. Sadece Grup 1'de 1 hasta anastomoz kaçağı nedeni ile exitus olmuştur. Grup 1'de 4 hastada (%8,9), Grup 2 ve Grup 3'de 1'er hastada (%2,2) intraabdominal apse gelişmiştir. Anastomoz kaçağı (p=0,462), intraabdominal apse (p=0,233) ve mortalite (p=0,331) gelişimi yönünden 3 grup arasında istatistiksel bir fark saptanmamıştır. Grup 1'de yer alan hastaların hastanede kalış süreleri ve toplam hastane maliyetleri, Grup 2 ve Grup 3'deki hastalara oranla daha yüksek bulunmuştur (p=0,01 ve p=0,031). Kolorektal cerrahi geçiren hastalarda, yaş ve operasyon süresinin, artmış cerrahi alan enfeksiyon oranları ile ilişkili olduğu bulunmuştur.Sonuç: Kolorektal cerrahide, rutin olarak uygulanan mekanik barsak temizliği ve parenteral Sefazolin-Metranidazol profilaksisine oral antibiyotik eklenmesi cerrahi alan enfeksiyonlarını azaltmaktadır. Aynı zamanda operasyon öncesi uygulanan posasız diyetin ve operasyon sonrası parenteral Seftiakson- Metranidazol profilaksisinin 1 haftaya uzatılmasının cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemede oral antibiyotikler kadar etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary purpose of our study is to evaluate the effects of 3 different mechical bowel preparation procedures that we used in colorectal surgery to prevent surgical site infections. The secondary objectives are to investigate the effects of mechanical bowel preparation procedures on duration of hospitalization, intra-abdominal abscess, anastomotic leakage, mortality and total hospital charges. In additon we planned to research the efficacy of age, gender, localization of colorectal cancer, type of the operation, presence of systemic dissease, the stage of cancer, existance of stoma, duration of operation and perioperative blood transfüssion on surgical site infections development.Material and Methods: 135 patients who operated with colorectal cancer and ulcerative colitis in Ufuk University between Octber 2006- March 2010 were included in our study. The paitents divided into 3 groups. There were 45 patients in each groups. Patients in Group1 had given cellulose free-liquid diet for one day before the operation. Mechanical bowel preperation was performed with oral sodium fosfate solutions and enemas. During the anesthesia induction they received parenteral Cefazoline-Metranidazole prophylaxis. In addition to Group 1, the patients in Group 2 had given oral Gentamycin-Metranidazole prophylaxis. The patients in Group 3, had given cellulose free-liquid diet for one week before the operation and mechanical bowel preperation was performed only with enemas. The duration of postoperative parenteral Ceftriaxon- Metranidazole prophylaxis extended up to one week.Results: 31(%68,9) patients in Group 1, 16 (%35,6) patients in Group 2, 18 patients in Group 3 developed surgical site infections. Surgical site infections in Grup 1 were found higher than Group 2 and Group 3 statistically (p=0,03). Anastomotic leakage was observed in 3 patients (%6,7) in Goup 1, and in 1 patient both in Group 2 and Group 3 (%2,2). Intrabdominal abscess were found in 4 patients (%8,9) in Group 1, and in 1 patient both in Group 2 and Group 3 (%2,2). In our study only one patient died because of anastomotic leakage in Group 1. There was no statistically significant difference for anastomotic leakage (p = 0.462), intraabdominal abscess (p = 0.233) and mortality (p = 0.331) among the 3 Groups.Length of hospitalization and total hospital charges were higher in Group 1, than Group 2 and Group 3 (p=0,01 and p=0,031). In patients undergoing colorectal surgery, age and duration of operation was found to be associated with higher rates of surgical site infections (p=0,017 and p=0,026).Conclusion: Addition of oral antibiotics to routine mechanical bowel preparation with parenteral Cefazolin-Metronidazole prophylaxis reduces surgical site infections in colorectal surgery. Besides, prolonged the period of parenteral Ceftriakson-Metranidazole prophylaxis and preoperatif cellulose free-liquid diet are as effective as oral antibiotics in preventing surgical site infections.