Şartlı yer tercihi düzeneğinde nikotin tercih eden ve etmeyen sıçanlarda dopamin D1 ve D2 reseptör mRNA düzeylerinin araştırılması
The role of DRD 1a and DRD 2 gene expressions in individual differences of nicotine-induced conditioned place preference
  1. Tez No: 301356
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nikotin de dahil olmak üzere, pek çok kötüye kullanılan madde için ödül mekanizmasının temelinde belirli beyin bölgelerinde sinaptik dopamin konsantrasyonlarının artması yatmaktadır. Bağımlılık yapıcı maddeler beyindeki etkilerini farklı reseptörler üzerinden gösterir. Dopamin D1 ve D2 reseptörlerinin (D1R ve D2R) maddelerin bağımlılık yapıcı özellikleri açısından önemli rol oynadıkları öne sürülmüştür. Nikotin bağımlılığı sürecinde görülen bireysel farklılıklardan ötürü, çalışmamızda D1R ve D2R kodlayan genlerin (DRD1a ve DRD2) şartlı yer tercihi (CPP) kullanılarak oluşturulan nikotin şartlamasındaki bireysel farklılıklarda oynadığı rolün araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaca yönelik olarak, üç bölmeli CPP düzeneğinde erişkin erkek Sprague-Dawley sıçanlara 0.2 mg/kg subkutan nikotin uygulaması yapılarak şartlama sağlanmış ve hayvan seçimi yapılmıştır. Seanslar sonrası dekapitasyonu takiben; frontal korteks (FC), korpus striatum (CS) ve ventral tegmental alan'dan (VTA) total RNA izolasyonu yapılmıştır. Nikotin ?tercih eden? ve ?etmeyen? sıçanlardan elde edilen örneklerde DRD1a ve DRD2 mRNA düzeyleri qPCR ile ölçülmüştür.VTA'da nikotin tercih eden hayvanlarda etmeyenlere göre DRD2 mRNA ekspresyonu anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hem tercih eden hem etmeyen gruplarda kontrole göre DRD1a mRNA düzeyleri CS ve VTA'da kontrole göre anlamlı olarak yüksek olmakla beraber, tercih grupları arasında fark yoktur. Sonuçlarımız VTA'da artmış DRD2 mRNA düzeylerinin bireysel şartlanma farklılıkları, DRD1a mRNA'nın artmış düzeylerinin ise nikotin uygulamasının kendisi ile ilişkili olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Increasing synaptic dopamine in certain brain regions is a mechanism of reward for many drugs of abuse, including nicotine. Addictive drugs produce their effects through actions at various receptors in the brain. Dopamine D1 and D2 receptors (D1R and D2R) are suggested to play an important role in addictive properties of drugs. Since the addictive processes involved in nicotine abuse shows remarkable individual differences, the aim of this study is to evaluate whether expression of D1R and D2R coding genes are implicated in the individual differences of nicotine conditioning, assessed by conditioned place preference (CPP) paradigm.To elucidate this effect and underlying mechanisms of the conditioning aspects of nicotine, nicotine-induced CPP was assessed in Sprague Dawley rats using a three-chambered CPP apparatus and a biased design. 0.2 mg/kg nicotine was administered sc in CPP paradigm. Following decapitation, total RNA was isolated from frontal cortex (FC), korpus striatum (CS) and ventral tegmental area (VTA). DRD1a and DRD2 mRNA levels were measured with employing qPCR method in samples of ?nicotine preferring? and ?non-preferring? animals.DRD2 mRNA expression was significantly higher in VTA of nicotine-preferring rats compared to non-preferring group. Both nicotine preferring and non-preferring animals showed significant elevation of DRD1a mRNA expression in CS and VTA compared to their controls while there was not any difference between drug preferring and non-preferring animals. Our results suggest that the elevated expression of DRD2 mRNA could be related to individually different conditioning responses whereas elevated expressions of DRD1a mRNA are relevant to nicotine administration itself.