Aralıklı enteral beslenen hastalarda abdominal masajın gastrik rezidüel volüm ve komplikasyonlarına etkisi
Effect of abdominal massage on gastric residual volume and complications in patients intermittent fed with enteral nutrition
  1. Tez No: 301362
  2. Yazar: NURCAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, nazogastrik tüp ile aralıklı enteral beslenen hastalarda görülen GRV fazlalığı ve buna bağlı gelişebilecek komplikasyonlardan abdominal distansiyon ve kusmaya karşı abdominal masajın etkisini belirlemek amacıyla randomize deneysel olarak yapılmıştır.Araştırma, Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Nöroloji ve Beyin Cerrahisi Kliniklerinde 3 Ocak 2009 ? 10 Aralık 2009 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, nazogastrik tüp ile aralıklı enteral beslenmeye yeni başlayan ve çalışmanın sınırlılıklarına uyan, 40 uygulama 40 kontrol grubunda olmak üzere toplam 80 hasta oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında, ?Enteral Beslenme İzlem Formu? ve girişim uygulama yönergesi olarak ?Abdominal Masaj Uygulama Yönergesi? ve ?Gastrik Rezidüel Volüm Ölçüm Yönergesi? kullanılmıştır.Masaj ve kontrol grubundaki hastalar 50 ml besin ile beslenmeye başlamıştır. Hastalar günde altı öğün beslenmiştir. Besin arttırımı, hastanın verilen besini tolere etmesi sonucu yapılmıştır. Besin toleransı, GRV ölçümü sonucunda aspire edilen mide içeriğinin, hastaya bir önceki öğünde verilen besin miktarının yarısından az olması ve klinik protokole uygun olarak, hastalara verilen günlük besin miktarının 1500-1800 Kcal'ye ulaşması şeklinde belirlenmiştir. Her beslenme öğünü öncesinde her iki gruptaki hastaların GRV ve karın çevresi ölçümü, karın muayenesi yapılmış, kusma olup olmadığı ve aldığı ilaçlar belirlenmiştir. Masaj grubundaki hastalara üç beslenme öğününden önce saat 09:30?18:30?22:30'da 15 dakika süre ile abdominal masaj uygulanmıştır. Hastalar, besin toleransı geliştikten sonraki üç günü de kapsayacak şekilde izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is a randomized controlled trial, aiming to determine the effects of abdominal massage on redundant GRV seen in patients intermittent fed with enteral nutrition through a nasogastric tube and consequent abdominal distension and vomiting complications.Study was carried out in Neurology and Neurosurgery Clinics of Dokuz Eylül University Hospital between January 3, 1009 and December 10, 2009. Study sample was composed of 80 patients (40 control and 40 application patients) who just started the intermittent enteral nutrition through ha nasogastric tube.?Enteral Feeding Monitoring Form? was used to collect data; in addition, ?Abdominal Massage Instruction? and Measurement Instruction for Gastric Residual Volume? were used as application charts in the study.Patients in massage and control groups were started with 50 ml nutrition and were given six meals a day. Nutrition was increased when the patient tolerated the given amount of food. Food toleration was confirmed when the aspirated stomach content after GRV measurement was lower than the half of the previous meal and the daily food content reached 1500-1800 kcal in accordance with the clinical protocol.. GRV and abdominal circumference measurements, abdominal examination, existence of vomiting and administered drugs were performed in both groups of patients before each meal. 15 minutes of abdominal massage was given to the patients in massage group at 09:30?18:30?22:30 o?clock before three meals. Patients were observed including the three days after the development of food toleration.