Farklı alt yapı ve üst yapı oranlarının tüm seramik sistemlerinde bağ dayanımına etkisinin mekanik yöntemlerle araştırılması
Evaluating the effect of various core and veneer ratio to all ceramic systems bond strength by mechanic methods
  1. Tez No: 301361
  2. Yazar: CENNET ELÇİN SAĞIRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ARTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda tüm seramik sistemlerinde güçlendirilmiş alt yapıların kullanılması bu sistemlerin posterior restorasyonlarda da uygulanmasına olanak sağlamıştır. Güçlendirilmiş seramik alt yapı ve tabakalama tekniği ile işlenen üst yapı seramikleri ile istenilen estetik sonuçlar elde edilmektedir. Bu in vitro çalışmada zirkonya, cam seramik ve alumina seramik sistemlerinde değişik alt yapı/üst yapı oranları (1 mm/3 mm; 2 mm/2 mm; 3 mm/1 mm) uygulanarak ara yüz bağlantısı iki farklı test yöntemi (mikro çekme ve mikro makaslama bağ dayanımı) ile incelenmiştir.Bu çalışmada, ikisi feldspatik, biri florapatit olmak üzere üç farklı üst yapı seramiği kendilerine özgü zirkonyum dioksit (Zirkonzahn Ice, Bruneck, İtalya) (Z), lityum disilikat cam seramik (IPS e.max, IvoclarVivadent, Liechtenstein) (E) ve cam infiltrasyonlu alumina (In-Ceram Alumina, Vita, Almanya) (A) seramikleri ile birlikte mikro çekme (MÇBD) ve mikro makaslama (MMBD) bağ dayanımı testlerinde kullanıldı. Seramik alt yapılar (N=90, n=10/grup), her bir grup için farklı alt yapı kalınlıklarında (1 mm (Z1, E1, A1), 2 mm (Z2, E2, A2), 3 mm (Z3, E3, A3) ve 3 mm çapında ) üretici firmaların önerileri doğrultusunda hazırlandı ve ultrasonik olarak temizlendi. Üç farklı kalınlıkta (sırasıyla 3 mm, 2 mm ve 1 mm kalınlıklarda ve 1 mm çapında) üst yapı seramikleri paslanmaz çelik kalıplarda kondanse edilerek alt yapı seramiklerinin üzerine pişirildi; ultrasonik olarak temizlendikten sonra polimetilmetakrilata gömüldü. Örnekler 37?C'de 7 gün distile suda bekletildikten sonra bağ dayanım testleri evrensel test aygıtında (Autograph, Shimadzu, Japonya, çene hızı:1mm/min) gerçekleştirildi. Bağ dayanım değerleri (MPa±SS) kaydedilerek istatistiksel analiz yapıldı (ANOVA, Dunnett T3; ?=0.05). Kırık yüzeyleri taramalı elektron mikroskobunda (SEM) (Jeol JSM 5200, Japonya) incelendi.En yüksek ortalama MÇBD değeri E2 grubunda (14,04±3,58) elde edildi. Bunu sırasıyla E3 (11,91±3,04), A2 (9,59±1,81), E1 (9,14±1,21), Z2 (8,96±1,22), A1 (8,55±0,80), Z3 (8,23±1,31) ve Z1 (8,00±0,99) grupları izledi. En düşük ortalama MÇBD değeri A3 grubunda (7,80±1,14) görüldü.
Özet (Çeviri)
The use of reinforced all-ceramic framework materials in recent years has led to the application of such systems at posterior restorations. Reinforced all-ceramic frameworks used with veneering ceramics have provided desired esthetic outcome. In this in vitro study, interfacial bond strength was tested with two different methods (microtensile and microshear bond strength) with differing core/veneer ratio (1 mm/3 mm; 2 mm/2 mm; 3 mm/1 mm) in zirconia, glass-ceramic and alumina ceramic systems.In this study, three different veneering ceramics, two of which were feldspathic and the other fluor?apatite, respectively with their corresponding cores, namely zirconium-dioxide (Zirkonzahn Ice, Bruneck, Italy) (Z), glass-infiltrated alumina (In-Ceram Alumina, Vita, Germany) (A) and lithium-disilicate (IPS Emax, IvoclarVivadent, Liechtenstein) (E) were used for microtensile (MÇBD) and microshear bond strength (MMBD) tests. Ceramic cores (N=90, n=10/group) were fabricated according to the manufacturers' instructions (three different core thicknesses for each group: 1 mm (Z1, E1, A1), 2 mm (Z2, E2, A2), 3 mm (Z3, E3, A3); diameter: 3 mm) and ultrasonically cleaned. The veneering ceramics (three different thicknesses: 3 mm, 2 mm and 1mm, respectively; diameter: 1 mm) were vibrated and condensed in stainless steel moulds and fired onto the core ceramics. They were again ultrasonically cleaned and embedded in polymethylmetacrylate. The specimens were stored in distilled water (37?C, 7days) and bond strength tests were performed in a universal testing machine (Autograph, Shimadzu, Japan, cross-head speed: 1 mm/min). The bond strengths (MPa±SD) were recorded and statistically analyzed (ANOVA, Dunnett T3, ?=0.05). The fracture sites were examined with scanning electron microscopy (SEM) (JEOL JSM-5200, Japan).Highest mean MÇBD value was observed in E2 group (14,04±3,58) followed by E3 (11,91±3,04), A2 (9,59±1,81), E1 (9,14±1,21), Z2 (8,96±1,22), A1 (8,55±0,80), Z3 (8,23±1,31) and Z1 (8,00±0,99) respectively. Lowest mean MÇBD value belonged to group A3 (7,80±1,14).