Tüm vücut ışınlamalarında farklı dozimetrik teknikler kullanılarak orta hat dozlarının belirlenmesi ve hesaplanan dozların doğrulanması
Midplane dose determination and verification of calculated doses using various dosimetry techniques during total body ırradiation
- Tez No: 301369
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tüm Vücut Işınlamalarında (TVI) iyon odası ve termolüminesans dozimetri (TLD) kullanılarak orta hat dozlarını belirlemek ve hesaplanan dozları doğrulamaktır.Dozimetrik ölçümler alınmadan önce kullanılacak lineer hızlandırıcının kalibrasyonu yapılıp, tolerans sınırları içinde çalışması sağlanmıştır. Işınlamada ihtiyaç duyulan geniş alanı elde etmek için gantri açısı 820, kolimatör açıklığı 40x40 cm2 ve SAD 400 cm olarak ayarlanmıştır. Ölçümlerde kullanılan antropomorfik fantomun kolları bolüsle oluşturulduktan sonra kalibre edilen TLD'ler orta hatlara ve fantom yüzeyine yerleştirilerek 6 MV foton enerjisi ile ölçümler alınmıştır. Hastalarda ise hem iyon odası hem de TLD ölçümleri alınmıştır.Antropomorfik fantomdan elde edilen sonuçlara göre giriş-çıkışta ölçülen doz değerleri ile bilgisayar programından hesaplanan doz değerleri arasında baş için %0.8, boyun için %2.7, omuz için %26.4, akciğer için %4.4, kalın pelvis için %4.9 fark bulunmuştur. Ortta hatta ise baş için %1.6, boyun için %1.6, omuz için %6.3, akciğer için -%1.4, kalın pelvis için de %7.4 fark bulunmuştur. Hastalardan elde edilen sonuçlara göre TLD ile ölçülen doz değerleri ile bilgisayar programından hesaplanan doz değerleri arasında baş için %0.5 ile %6.7, boyun için %0.9 ile %3.9, omuz için %5.1 ile %16.6, akciğer için -%4.9 ile %2.4, kalın pelvis için %3.6 ile %7.1 arasında farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca hastalardan elde edilen sonuçlara göre iyon odası ile ölçülen doz değerleri ile bilgisayar programından hesaplanan doz değerleri arasında referans noktası (kalın pelvis) için %0.1 ile %1.9 arasında fark bulunmuştur. Çalışmamızın sonucunda kliniğimizde uygulanmakta olan TVI tedavisinin doğru olarak uygulandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine midplane doses using an ion chamber and termoluminescence dosimetry and to verify the calculated doses.The linear accelerator being used had been calibrated and provided to work between tolerance limits before the dosimetric measurements had been taken. In order to get a wide field needed for irradiation ganrty angle 820, collimator field 40x40 cm2 and SAD 400 cm is arranged. The measurements had been taken with 6 MV photon energy after the calibrated TLD?s were positioned in the midplane and surface of the anthropomorphic phantom wich arms had been created by boluses. Also measurements with an ion chamber and TLD?s were taken on patients.According to the results, the percentage of the dose values measured between the entrance-exit sides of the anthropomorphic fantom and the calculated dose values on the computer program is found for head %0.8, for neck %2.7, for shoulder %26.4, for lung %4.4 and for thick pelvis %4.9. The percentage at the midplane is found for head %1.6, for neck %1.6, for shoulder %6.3, for lung -%1.4 and for thick pelvis %7.4. According to the results from the dose values measured with TLD?s on the patients and calculated dose values on the computer program, the percentage is found for head between %0.5 and %6.7, for neck between %0.9 and %3.9, for shoulder between %5.1 and %16.6, for lung between -%4.9 and %2.4 and for thick pelvis between %3.6 and %7.1. Also, according to the results from the dose values measured with an ion chamber at referance point (thick pelvis) on the patients and calculated dose values on the computer program, the percentage is found between %0.1 and %1.9. It has been seen that the TBI treatment applied at our clinic is being carried out accurately.