Dosimetric Evaluation of Total Body Irradiation Patient Treatment
Tüm Vücut Işınlama Hasta Tedavisi Dozimetrik Değerlendimesi
  1. Tez No: 973264
  2. Yazar: MERGİM GÜLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FREDERIK WENZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ruprecht-Karls-Unıversıtat-Heıdelberg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mannheim Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim dalı'nda geliştirilen bir ark tekniği ile Tüm Vücut Işınlama (TVI) dozimetrik değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu ark tekniği ile hastada homojen doz dağılımı elde edebilmek için Agility başlıklı doğrusal hızlandırıcı kullanılmıştır. Bu ark tekniği ile hastada homojen doz dağılımı elde edebilmek için Agility başlıklı doğrusal hızlandırıcı kullanılmıştır. Yol ve Yöntem: Tez kapsamındaki deneyler için Elekta Agility doğrusal hızlandırıcı, rigid ve semiflex iyon odaları, RW3 su eşdeğeri katı fantom, heterojen toraks fantom ve mantar (cork) katı fantomu kullanılmıştır. Tüm vücut ışınlama (TVI) dozimetrik değerlendirmesi için farklı alan boyutlarında ve fantom yarıçaplarında doz profilleri, giriş-çıkış doz profilleri ve akciğer doz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak planlama sisteminden seçilen bir hastanın ölçülerine göre giriş, orta hat, çıkış ve akciğer için doz ölçümleri de hesaplanmıştır. Bulgular: Tedavi süresince en homojen doz dağılımı 20x40 cm2'lik alan ölçümünde olduğu saptanmıştır. Farklı fantom boyutlarındaki doz profilleri için yapılan ölçümlerde ise reçete dozudan en fazla sapma 26 cm kalınlığındaki fantomda ve %4.7 değerinde olduğu hesaplanmıştır. Planlama sisteminden seçilen hasta için reçete edilen dozdan en fazla sapma orta hat için alt ayak kısmında %6.3 değerinde (akciğer için %9.6 hariç) bulunmuştur. Dahası; 8, 10 ve 12 Gy'lik tedavi dozları için akciğer dozu 7.8-8.8 Gy arasında olduğu kaydedilmiştir. Sonuç: Tüm vücut ışınlama hasta tedavisinde bu çalışma için geliştirilen ark yöntemi doz dağılımı ve tedavi süresi bakımından uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca ölçüm sonuçlarından alınan verilere göre bu teknik ile beraber akciğerde fazla doz mazuriyetinden kaçınabileceği ve tüm vücut ışınlamalarında akciğeri simüle etmek için fantom malzemesi olarak mantar (cork) malzemesinin de kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To do dosimetric evaluation of Total Body Irradiation (TBI) technique with the arc developed in the Department of Radiation Oncology of the University Medical Center Mannheim. The arc technique is used to deliver dose by using linear accelerator (linac) with Agility head in order to reach a homogeneous dose distribution in the patient. Material and methods: Linear accelerator from Elekta with Agility head, rigid and semiflex types of ionization chambers, RW3 water equivalent slab phantom, inhomogeneous thorax phantom and cork plates were used for the experiments. Dose profiles with different field sizes, dose profiles for different phantom diameters, entrance-exit dose profiles and lung dose measurements were performed for the dosimetric evaluation of the TBI technique. Entrance, midline, exit dose profiles and lung dose measurements were also performed for a specific patient selected from the planning system. Results: The field size of 20x40 cm2 was found to deliver the most homogeneous dose in the least amount of treatment time. For the dose profiles for different phantom diameters, the largest deviation from the prescribed dose was found to be 4.7% for 26 cm thickness along 2 meters off-axis distance. The maximal deviation from the prescribed dose in the midline for a specific patient was found at the lower leg, with the deviation of 6.3% except for the lungs where the doses were 9.6% higher than the prescribed dose. Moreover, in case of 8, 10 and 12 Gy total treatment doses, the dose in the lung was found between 7.8 and 8.8 Gy. Conclusion: TBI patients can be treated with the linac Agility head by using the arc developed for this project regarding dose distribution and treatment time. The presented measurements also indicated that it was possible to avoid overdose in the lung with this technique and cork material could be used as a phantom material representing lungs for the TBI purposes.