Direnç makinelerine karşın lastik bant antrenmanlarının puberte öncesi çocuklarda kassal kuvvete etkileri
Effects of traınıng wıth machınes versus resıstıve bands on muscular strength of pre-pubertal chıldren
  1. Tez No: 301382
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZGÜR YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HASLOFÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada 11?12 yaş aralığında 30 erkek futbolcu adayı kullanılmıştır. Bunların içinden rastgele seçilen 10 kişilik grup direnç makinesiyle, 10 kişilik grup therabandla haftada 2 gün, ve 8 hafta çalıştırılmıştır.10 kişilik bir grupta kontrol grubu olarak gözlemlenmiştir.Araştırma sonucunda, direnç makinesiyle ve theraband ile çalışan çocuklarda kontrol grubundaki kuvvet antrenmanı yapmayan çocuklara göre anlamlı istatistiksel kassal kuvvet artışı görülmüştür. Ayrıca direnç makinesiyle çalışan çocuklarda, theraband ile çalışan çocuklara göre kassal kuvvet artışı daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. (P < 0,05 Kuvvet antrenmanı yapan çocuklardaki kassal kuvvet artışı istatistiksel olarak anlamlıdır.)
Özet (Çeviri)
In this research, thirty male footballer candidates between eleven and twelve ages were used as reagents. Reagents were choosed randomly in group and ten reagents were worked with weight machine and ten reagents were worked with theraband through two days per week during eight weeks. Ten reagents were observed as control group.In consequence of research, the significant statistical muscular strength increase was observed who reagents were worked with weight machine, theraband in proportion to who reagents weren?t work strengh training in control group. Also the more muscular strength increase was observed who reagents were worked with weight machine in proportion to who reagents were worked with theraband. (The significant statistical muscular strength increase was observed on condition P < 0,05 who reagents are done strength training.)