Kabız çocuklar için izlem protokolü geliştirilmesi ve hasta yönetimine etkisinin incelenmesi
Development of follow-up protocol for consıpated chıldren and ınvestıgatıon of ıts effect on patıent management
  1. Tez No: 301383
  2. Yazar: EDA DOLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırma, kabız olan çocuklar için izlem protokolü geliştirilmesi ve hasta yönetimine etkisinin incelenmesi amacıyla yarı deneysel olarak planlanmıştır.Araştırma Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği'nde Eylül 2008- Eylül 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini fonksiyonel kabızlık ve komplikasyonları şikayetiyle başvuran çalışmaya katılmaya istekli çocuklar ve aileleri (n=26) oluşturmuştur.Çalışmada; kabızlıkla ilgili uzman hekim, hemşireler ile ön görüşmeler yapılarak protokol geliştirilmiştir. Çocuklar geliştirilen protokol doğrultusunda izlenmiştir.Veriler; polikliniğe kabızlık nedeniyle başvuran çocuklar ve çocukların ailelerinden aylık kontroller sırasında araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler Çocuk ve Aile Veri Toplama Formu, Protokol İzlem Formu, Dışkılama İzlem Formu ile toplanmıştır. Ayrıca Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ve aileler için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Çocuklar Rome III kabızlık kriterlerine göre ilk görüşmede ve 12. ay görüşmesinde değerlendirilmiştir.Veriler SPSS (Statistic for social sciences) for windows istatistik programı ile sayı, yüzde, McNemar Testi, Wilcoxon testi, Mann-Whitney U testi, Fisher's Exact testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgularla fonksiyonel kabızlık şikâyeti olan çocuklarda düzenli bakım ve izlemin kabızlığın tedavisinde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study is planned to develop a protocolized behavioral intervention program and to investigate its effects on patient management.The study was implemented in Ege University, Pediatric Surgery Department (policlinic), from September 2008 to September 2010. The sample of the study consisted of children and parents (n=26) who referred with functional constipation or complications related to it and had a will to participate to the study.In the study, the protocol was developed by screening doctors and nurses who are experienced on constipation. The children were followed up by the improved protocol.The data was obtained by the research worker, who talked to the child referred with constipation or his/her parents during the monthly check over, by using the face-to-face communication method. The data was obtained by using Child and Parent Data Obtaining Form, Protocol Follow-Up Form and Defecation follow-up Form.Furthermore, Pediatric Quality of Life Inventory, and for the parents, SF-36 Quality of Life Measure was used. The children were assessed for constipation in the 1st and 12th month visits, according to the ROME III constipation criteria.The data was analyzed with count, percentage, Mc Nemar test, Wilcoxon test, Mann-Whitney U test, Fisher?s exact test by using SPSS (Statistic for Social Sciences).The findings of the research shown that regular care and follow up in children with functional constipation has effect on treatment of constipation.