Sağlık çalışanlarının grip aşısı olma durumları ve gripten korunmaya yönelik sağlık inanç modeli ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Status of getting influenza vaccine of health care workers? and validity and reliability of health belief model scale on prevention of influenza
  1. Tez No: 301381
  2. Yazar: ÖZÜM ERKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Metodolojik ve tanımlayıcı tipteki çalışmada, sağlık çalışanlarının grip aşısı olma durumlarını saptamak ve ?Gripten Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği?nin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amaçlanmıştır.Araştırma; İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 11 ilçedeki Aile Sağlığı, Toplum Sağlığı ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezlerinde 15 Mart?30 Haziran 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Evreni 1895 sağlık çalışanı oluşturmuştur. E-posta adresini veren ve gönderilmiş olan anketi dolduran ölçek madde sayısının 10 katı (440) sağlık çalışanına ulaşıldıktan sonra veri toplama süreci sonlandırılmıştır. Aşı olma oranı % 60.7'dir.Faktör analizinde toplam varyansın %95.92'sini açıklayan 5 faktör bulunmuştur. Ölçeğin tümünün toplam puan ortalaması ve standart hatası 81.12± ? 0.79'dur. ?Madde analizi? sonucunda 15 maddenin toplam korelasyon katsayısı 0.25'in altında bulunmuş ve ölçekten çıkarılmıştır. Kalan 29 maddeyle yapılan ikinci madde analizinde madde toplam korelasyon katsayıları 0.26-0.63 arasında saptanmıştır. Ölçeğin tümünün Cronbach alfa katsayısı 0.91'dir.Sonuç olarak ?Gripten Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği? oldukça yeterli güvenirlik ve geçerlik göstergelerine sahip bir ölçme aracıdır.
Özet (Çeviri)
Methodological and descriptive study was to identify health care workers? status of getting influenza vaccine and validity and reliability of Turkish version of ?Health Belief Model Scale on Prevention of Influenza?.Study?s data was collected at Family Health, Public Health and Mother-Child Health and Family Planning centers were presenting basic health services adherence to İzmir Provincial Directorate of Health between the 15 March and 30 June 2010. The universe of the study was 1895 health care workers. The sample was the 440 people who gave e-mail address and 10 times of the scale items. After the researcher reached 440 people stop data collecting. It was found that 60.7% of health care workers got the influenza vaccine.At the factor analysis of the scale 5 factors which can account for 95.52% of the total variance of test scores was obtained. The total mean score and standard error of the scale were 81.12± ? 0.79. In the item analysis it has seen that 15 items have the item to total correlation coefficients under the 0.25 and these were deleted from the scale. The second item analysis with left 29 items it has seen that the item to total correlation coefficients of scale range from 0.26-0.63. The Cronbach alpha coefficient of the scale was 0.91.As a result is has found that ?Health Belief Model Scale on Prevention of Influenza? was a sufficiently valid and reliable instrument