Rezin içerikli yapıştırıcı simanlarile diş sert dokuları arasında oluşabilecek fiziko-kimyasal bağlanmalar ve bunların çürük oluşumu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the physico-chemical adhesion between resin luting cements and dental hard tissues and its effects on caries development
  1. Tez No: 301403
  2. Yazar: ELİF FİLİZ YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DEMİRBAŞ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yapısında florür bulunduran yapıştırma simanlarının florür serbestleme özelliklerine bağlı olarak, uygulandıkları dişlerde sekonder çürük gelişimini engelledikleri ya da azalttıkları düşünülmektedir. Cam iyonomer simanların en fazla florür salınımı yaptığı bilinirken, rezin içerikli simanların da içeriğinde florür bulunduğu ve florür salınımı yaptıkları belgelenmiştir.Çalışmamızda, flor içeren ve içermeyen rezin içerikli yapıştırma simanlarından diş sert dokularına geçen ve ortama salınan florürün yapay çürük oluşumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Simanlardan 90 gün sonunda mine ve dentine geçen flor miktarları WDS analiz yöntemiyle ölçülmüştür. WDS analizi yapılan dişlerin diğer yarılarında da yapay çürük oluşturularak kalsiyum kayıplarına bakılmıştır. Simanlardan 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 14., 30, 60. ve 90. günlerde salınan flor miktarları da flor elektroduyla ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde tekrarlayan ölçümler için varyans analizi kullanılmıştır (ANOVA).Flor geçişi incelediğinde simanlar ve kontrol grubu arasında hem mine hem de dentinde istatistiksel bir farklılık bulunmamıştır. Kalsiyum kayıplarına bakıldığında flor içermeyen Esthetic Cement ve flor içeren Variolink II gruplarında kontrol grubuna göre daha az kalsiyum kaybı gözlemlenmiştir. Flor salınımları değerlendirildiğinde en fazla flor salınımının Panavia F' te olduğu gözlemlenirken, daha az kalsiyum kaybı oluşan Variolink II grubunda daha az flor salınımı bulunmuştur.Sonuç olarak, indirekt restorasyonların dişe simantasyonunda; florür salınımı yapan, dişe sıkıca bağlanan, dayanıklı ve çözünürlüğü minimum olan yapıştırma simanlarının sekonder çürüğün oluşumunu engellemek için kullanılmasının daha etkili olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
With their fluoride releasing properties, luting cements are supposed to prevent or inhibit secondary caries progression on the teeth they are applied. Although glass ionomer cements are known as the most fluoride releasing cements, resin cements have fluoride in their structure and they were able to release this fluoride.In our study, the effect of fluoride that was penetrating to tooth hard tissues and released to storage medium from fluoride and non-fluoride containing resin cements on artificial caries development was assessed. The amount of fluoride that was penetrated to enamel and dentin was measured by WDS analysing method after 90 days. Calcium loss from the other half of the teeth was analysed by WDS. The fluoride release of the cement were measured at 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 30, 60 and 90 days by fluoride ion selective electrodes. Statistical analysis was performed using repeated measured analysis of variance (ANOVA).There was no statistically difference between the cements and the control group when the fluoride penetration was evaluated. When the non-fluoride containing Esthetic Cement and fluoride containing Variolink II groups were compared to the control group, there was less calcium loss. Although the highest fluoride release was in Panavia F, there was less fluoride release in Variolink II which performed less calcium loss.As a conclusion; we think that the use of fluoride releasing, strongly bonded, durable and minimal soluble cements are most effective to prevent secondary caries developments, while cementing indirect restorations.