Türkiye florasında yer alan ve adlarını klasik yunan ve roma mitolojilerinden alan bitkilerin morfolojik özellikleri ve tedavi potansiyelleri
Morphological properties and therapeutic potentials of plants in the turkish flora, which are named after classical greek and roman mythology
- Tez No: 301404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Linne'nin binomial isimlendirmeyi geliştirerek ortaya koymasını takiben, 18. yüzyıl ortalarına doğru tüm kıtalardan, Avrupa'nın önemli botanik merkezlerine, çoğu yeni tür olan, sayısız bitki gelmiş ve bunlara verecek yeni isimlere ihtiyacı duyulmuştur. Avrupa kültürünün kaynağı olarak kabul edilen antik Yunan uygarlığı'nın en görkemli ürünlerinden olan mitoslar, bir kısmı tıbbi olan yeni bitkilerin isimlendirilmelerinde sıkça esin kaynağı olmuştur.Bu çalışma kapsamında mitoslardan adını alan, 100'den fazla cins ve binlerce tür arasında yer alan Achillea s.p., Adonis s.p. Allium sativum L., Artemissia s.p., Centaurium s.p., Colchicum autumnale L., Foeniculum vulgare Mill., Helianthus annus L. Iris s.p., Laurus nobilis L., Melissa s.p., Mentha s.p., Morus nigra L., Myrthus communis L., Pinus s.p., Populus s.p., Prunus dulcis (Mill.) D.A.Webb., Salix s.p., Tilia s.p. ve Vitis vinifera L. gibi bitkiler hakkında sinonim, botanik tanımlama, yayılış, tıbbi droglar, kimyasal içerik, entnofarmasötik botanik kullanım, tıbbi etkiler, posoloji, yan etkiler, etkileşimler, uyarılar, toksisite ve mitos, başlıkları altında bilgiler ve resim sanatından örnekler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subsequent to the development of binomial entitling by Linne, towards the middle of the 18th century, a great number of unknown new plant species were brought from all the continents to the important botanical centers in Europe and therefore the need for new names appeared. The myths of the Ancient Greek civilization which is seen as the origin of the European culture, have been the greatest inspiration for the entitling of new plants, some of which were medicinal.In this study, data were compiled under the headings of synonyms, botanical description, spreading, medicinal drogs, chemical contents, etnopharmaceuticbotanical usage, indications, posology, side effects, interactions, warnings, toxicity and the myths related to more than 100 genus and thousands of species among which the plants such as Artemissia s.p., Centaurium s.p., Colchicum autumnale L., Foeniculum vulgare Mill., Helianthus annus L. Iris s.p., Laurus nobilis L., Melissa s.p., Mentha s.p., Morus nigra L., Myrthus communis L., Pinus s.p., Populus s.p., Prunus dulcis (Mill.) D.A.Webb., Salix s.p., Tilia s.p. ve Vitis vinifera L. and some related examples of painting were added.