Yüzey örtücü ile kaplanmış farklı restoratif cam iyonomer simanların özelliklerinin karşılaştırmalı olarak in-vivo ve in-vitro incelenmesi
Comparatıve ın-vıvo and ın-vıtro evaluatıon of dıfferent restoratıve glass ıonomer cement propertıes sealed wıth coatıng materıal
- Tez No: 301412
- Danışmanlar: PROF. L. ŞEBNEM TÜRKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmamızın amacı; nano dolduruculu bir yüzey örtücü ürünün farklı cam iyonomer simanların fiziksel ve mekanik özelliklerini ne oranda güçlendirebileceğini, uzun dönemli bir in-vivo çalışma ve çeşitli in-vitro testler ile incelemektir.Çalışmamızda iki çeşit yüksek viskoziteli cam iyonomer siman [Fuji IX GP eXtra (GC) ve Riva Self Cure (SDI)], bir kompozit rezin [Gradia Direct Posterior (GC)] ve biri rezin esaslı olmak üzere, iki farklı yüzey örtücü [G-Coat PLUS (GC), Fuji Varnish (GC)] kullanıldı.İn-vivo bölümde, 248 restorasyon (112 Sınıf I ve 144 Sınıf II) 18 ay boyunca takip edilebildi. Restorasyonlar modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirildi.İn-vitro bölümde, diş fırçası abrazyonu, üç nokta eğme dayanıklılığı, basma dayanıklılığı, Vickers mikrosertlik ve renklenme testleri yapıldı.İstatistiksel analizler, .05 anlamlılık düzeyinde tek yönlü ANOVA, Tukey HDS, T testi, Pearson Chi-Square, Kaplan-Meier ve log-rank (Mantel-Cox) testleri ile uygulandı.İn-vivo bölümde, 18 ay sonunda Sınıf I restorasyonlarda başarı oranı %100 iken, Sınıf II restorasyonlardaki başarı oranı %93,6 bulundu, ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdı.Aşınma testinde, cam iyonomer siman grupları arasındaki fark anlamlı bulunmazken, kompozit rezin grubu cam iyonomer siman gruplarından anlamlı olarak daha yüksek aşınma direnci gösterdi (p?0,05). Üç nokta eğme ve basma dayanıklılığı testlerinde, kompozit rezin grubu anlamlı olarak daha yüksek dayanıklılık değerleri verdi (p?0,05). Vickers mikrosertlik testinde, cam iyonomer siman gruplarının mikrosertliği zamanla anlamlı düzeyde arttı (p?0,05). Cam iyonomer siman grupları tüm zaman dilimlerinde, kompozit grubuna göre daha yüksek mikrosertlik değerleri gösterdi (p?0,05). Renklenme testinde, 7 gün sonunda kolada bekletilen gruplar kahvede bekletilen gruplara göre daha az renklenirken (p?0,05), yüzey örtücü uygulamasının renk değişimine anlamlı bir katkısı olmadığı görüldü.Sonuç olarak, cam iyonomer siman ve ışıkla polimerize olan nano dolduruculu yüzey örtücüden oluşan restoratif sistemde, yüzey örtücü materyal cam iyonomer simanın fiziksel ve mekanik özelliklerini değiştirmeden aşınma direncini arttırdığından, bu restoratif sistemin Sınıf I ve küçük/orta boyutlu Sınıf II restorasyonlarda uzun dönemli daimi restoratif materyal olarak başarıyla kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine how a nanofill coating material strengthens the physical and mechanical properties of different glass ionomer cements by using various in-vitro tests and a long term in-vivo study.In this study, two different highly-viscous glass ionomer cement [Fuji IX GP eXtra (GC) and Riva Self Cure (SDI)], a composite resin [Gradia Direct Posterior (GC)] and two different coating materials, one resin-based [G-Coat PLUS (GC), Fuji Varnish (GC)] were used.In the in-vivo part, 248 restorations could be followed (144 Class II and 112 Class I) at the end of 18 months. Restorations were evaluated according to the modified USPHS criteria.In the in-vitro part, toothbrush abrasion, three-point bending strength, compressive strength, Vickers microhardness and color stability tests were performed.Statistical analysis was performed at a significance level of 0.05 by using one-way ANOVA, Tukey HDS, T-test, Pearson Chi-Square, Kaplan-Meier and log-rank (Mantel-Cox) tests.In in-vivo part, at the end of 18 months the success rate for Class I restorations was 100%, whereas the success rate of Class II restorations was 93,6% and the difference was statistically insignificant.In toothbrush abrasion test, meanwhile there was no significant difference between groups of glass ionomer cements, while, composite resin group showed significantly higher wear resistance than glass ionomer cement groups (p?0.05). In three-point bending and compressive strength tests, the composite resin group showed significantly higher resistance values (p?0.05). In Vickers microhardness test, the microhardness of glass ionomer cement groups were significantly increased over time (p?0.05). Glass ionomer cement groups showed higher microhardness values than the composite resin group in all time periods (p?0.05). In discoloration test, the groups stored in coca cola solution were significantly less discolored than the groups left in coffee solution (p?0.05). The application of coating material had no significant contribution on the color change.Cam iyonomer siman ve ışıkla polimerize olan nano dolduruculu yüzey örtücüden oluşan restoratif sistemde, yüzey örtücü materyal cam iyonomer simanın fiziksel ve mekanik özelliklerini değiştirmeden aşınma direncini arttırdığından, bu restoratif sistemin Sınıf I ve küçük/orta boyutlu Sınıf II restorasyonlarda uzun dönemli daimi restoratif materyal olarak başarıyla kullanılabileceği kanısındayız.As a result, this study concludes that the restorative system which is a combine of glass ionomer cement and light-cured nanofilled coating material is a suitable permanent treatment approach for Class I and small and medium size Class II restorations due to increase of wear resistance by coating material while it has no significant effect on physical and mechanical properties of glass ionomer cement.