Matriks metalloproteinaz-2'nin vasküler reaktivitede rolü
The role of matrix metalloproteinase-2 in vascular reactivity
  1. Tez No: 301411
  2. Yazar: GAMZE ASLI BOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YETİK ANACAK, YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR SEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Vasküler disfonksiyon endotel ve/veya vasküler düz kas hücrelerindeki fonksiyon kaybı ve vasküler tonusun bozulması ile karakterizedir.Tezde tavşan karotid arteri silikon yaka modeli, MMP-2 artışının eşlik ettiği bir vasküler disfonksiyon modeli olarak seçilmiş ve bu modelde oluşan vasküler disfonksiyonda MMP-2 artışının rolünün araştırılması esas hedef olarak belirlenmiştir. Bu amaçla selektif MMP-2 inhibisyonun yaka uygulanmasına bağlı gelişen vasküler disfonksiyonu engelleyip engellemediği incelenmiştir.Bu modelde görülen kontraktil yanıtlardaki azalmaların selektif MMP-2 inhibisyonu ile kısmen geri çevrilebildiği ilk kez gösterilmiştir.Ayrıca yakada fenilefrine karşı görülen duyarlılık azalmasını tamamen düzeltmiştir.Yakanın, KCl sonrası alınan asetilkolin yanıtlarında, anlamlı bir artışa yol açtığı başka bir deyişle NO kaynaklı gevşeme yanıtlarında anlamlı bir artışa yol açtığı ilk kez gösterilmiştir. MMP-2 inhibitörü, artmış olan NO'ya bağlı gevşeme cevabını değiştirmemiştirSonuç olarak, yaka uygulaması ile vasküler disfonksiyon oluşturulan arterlerde görülen hipokontraktilitede MMP-2'nin rolünün olduğu gösterilmiştir. Ayrıca,yararlanılan bu modelin, hipokontraktilitenin eşlik ettiği vasküler fonksiyon bozukluklarının incelenmesinde de yararlı olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vascular dysfunction is characterized by the loss of function of endothelium and/or VSMC and vascular tone.The rabbit carotid artery silicone collar model is selected as a vascular dysfunction model which is accompanied by increased MMP-2 expression and to study the role of MMP-2 in vascular dysfunction in this model has been aimed. Whether, specific MMP-2 inhibitor reversed back the collar induced vascular dysfunction or not has been investigated.We found for the first time that the decreased contraction induced by collar treatment is partly reversed by MMP-2 inhibition. MMP-2 inhibition normalized the decreased sensitivity to phenylephrine.The collar induced increase in ACh relaxation after precontraction with KCl, in another terms augmented NO derived relaxation demonstrated by us for the first time.Finally in this thesis, we suggest that MMP-2 has a role in vascular hypocontractility in rabbit carotid artery collar model and this model could be useful both to study acute effect and mechanism.