Deneysel akut böbrek yetmezliğinde enzim aktivitelerinin önemi
- Tez No: 30142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Wistar Albino sıçanlara gentamisin kg başına günde 5,40 ve 80 mg olmak üzere oniki gün süre ile uygulandı. Uygulanan doza ve zaman sürecine bağlı olarak gentamisin'in nefrotoksik etkisi biyokimyasal yönden değerlendirildi. Serum örneklerinde; üre azotu, kreatinin, ifosfat, ürik asit, LDH ve GST deney gruplarında değişen düzeylerde yüksek, kreatinin klirens düşük bulunurken (P0.05). Kalsiyum, albumin, ALP ve GGT, G-5 grubunda farksız bulundu (P>0.05); G-40 G-80 gruplannda ise kalsiyum ve albumin düzeylerinin düştüğü (P0.05). G-40 grubu idrar örneklerinde; 4.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study gen tamirine was applied to Wistar Albino rats 5,40 and 80 mg/kg per day for 12 days. The effect of nephrotoxicity of gentamicine was evaluated biochemically depending on the dose applied and the duration of time. While, in sera samples, urea nitrogen, creatinine, I.phosphate, uric acid, LDH and GST were found high in varying levels (P0.05). Calcium, albumin, ALP and GGT, were found without any difference in G-5 group (P>0.05), and it was observed that calcium and albumin levels decreased in G-40 and G-80 groups (P0.05).