Empati eğitim programının 12 yaş grubu erkek basketbolcularda empati becerileri ve takım birlikteliği üzerine etkisi
The effect of empathy traınıng program on the empathıc skılls and team cohesıon at the age of 12 group men?s basketball players
- Tez No: 301425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın örneklemi, 2010 ? 2011 sezonunda İzmir küçük erkekler liginde oynayan Dokuz Eylül Spor Kulübü 12 yaş grubu sporcuları (denek grubu) ve Pınar Karşıyaka Spor Kulübü 12 yaş grubu sporcuları (kontrol grubu) olarak oluşturulmuştur.Araştırmada, sporcular hakkında genel bilgileri toplayabilmek amacıyla ?kişisel bilgi formu'', sporcuların takım birliktelikleri seviyesini belirlemek için ?takım birlikteliği envanteri'', sporcuların spor ortamındaki empatik becerileri düzeylerini belirlemek için ?spor ortamında empati ölçeği'' ve sporcuların empatik eğilimleri düzeyini belirlemek için ?empati eğilim ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 15.0 (Statistics Programme for Social Sciences) programında, çalışma yapılan grupların kendi içindeki farkları belirlemek için ? Eşleştirilmiş İki Grup Arasındaki Farklar Testi'' (paired samples t-test) ve bağımsız iki grup arasındaki (kontrol ve denek grubu) farkın belirlenmesi için ise ?Bağımsız İki Grup Arası Farkların Testi'' (independent samples t-test) kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlarda, özellikle küçük yaş gruplarında takım içerisindeki bütün sporculara eşit (uzun) süre verilmesinin empatik gelişim ve takım birlikteliği açısından büyük önem taşıdığı ve bu şekilde empatik becerileri geliştirmek için uygulanan 15 haftalık empati eğitiminin sporcuların takım birlikteliği becerileri ve spor ortamında empati becerileri üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to investigate the effect of empathy traınıng program on the empathıc skılls and team cohesıon at the age of 12 group men?s basketball players.The sample of the study was created from Dokuz Eylul Sports Club 12 years of age group athletes (experiment group) and Pinar Karsiyaka Sports Club 12 years of age group athletes (control group) who play in the junior basketball league in 2010 ? 2011.Four different types of questionnaires are used in this study; Individual Information Form, The Group Environment Questionnaire (GEQ), Sports Environment Empathy Scale and The Scales Of Empathic Tendency. For the analysis of these datas, which are derived from these questionnaries, SPSS 15 is used. Independent T test is used to determine the differences between the groups. Paired T test is used to determine the differences inside each group.According to these results, it is found that to give equal time to the all athlets, especially in a junior team in a match, has a great importance for team cohesion and empathic development. Consequently it is understood that 15 weeks empathic training has a positive effect on athletes for increasing the emphatic skills and team cohesion.